Historie miłosne

reż.

Jerzy Stuhr

1997, 1 godz. 27 min

Film składa się z czterech równolegle prowadzonych wątków. Bohaterem każdego z nich jest 45-letni mężczyzna, który nagle musi dokonac wyboru między miłością a… jej brakiem.
Studentka Ewa kocha swojego wykładowcę, ale jego wprowadza to przede wszystkim w zakłopotanie. Nie potrafi pozbyć się lęku przed miłością. Odpycha dziewczynę.
Ksiądz Proboszcz dowiaduje się, że jest ojcem kilkunastoletniej dziewczynki. Trudno mu pogodzić się z tym faktem. Zwłaszcza, że w hierarchii kościelnej czeka go niewątpliwa kariera. A jednak mała Magda, osierocona jużprzez matkę, bardzo go potrzebuje…
Pułkownik wojska żyje w fikcyjnym związku z od dawna już nie kochaną żoną. Pewnego dnia odwiedza go Rosjanka Tamara, wielka miłość sprzed lat. Mężczyzna próbuje odbudować dawny związek. Wtedy jednak pojawiają się komplikacje związane z dalszą drogą zawodową bohatera.
Zamknięty w więzieniu złodziej i odwiedzająca go żona Kryśka oskarżają się wzajemnie, szantażują, ale też – na swój sposób – kochają do szaleństwa. I nawet wtedy gdy Kryśka oszuka męża perfidnie i bezwzględnie, ten będzie w nią wierzył i na nią czekał.
1997: Grand Prix Złote Lwy – dla najlepszego filmu oraz Nagroda Kin Studyjnych na FPFF w Gdyni; Srebrny Bilet na Film Pro Expo w Krakowie; Srebrne Grono i nagroda prasy filmowej na LLF w Łagowie; Paszport „Polityki” za najlepszy film roku; Syrenka Warszawska Klubu Krytyki Filmowej SDP; nagroda FIPRESCI, wyróżnienie OCIC, nagroda Katolickiego Centrum Filmowego „Navicella”, nagroda ANICA Flash na MFF w Wenecji; 1998: Złota Taśma Koła Piśmiennictwa SFP; Nagroda Aktorska dla Jerzego Stuhra na Prowincjonaliach we Wrześni; Srebrna Taśma  Stowarzyszenia Włoskiej Krytyki Filmowej; Nagroda Główna – Brązowa Statuetka Leliwity Tarnowska Nagroda Filmowa; Grand Prix na MFF w Newport Beach; Nagroda Główna Bałtycka Perła na MF Aktorów Filmowych w Rydze.

Legenda
Sekcje pozakonkursowe