40. Festiwal Filmowy w Gdyni. Wydarzenia branżowe

40. Festiwal Filmowy w Gdyni. Wydarzenia branżowe

Tradycją Festiwalu Filmowego w Gdyni są towarzyszące projekcjom filmowym liczne spotkania i wydarzenia specjalne. Kilkanaście konferencji i debat będzie okazją spotkania się środowiska polskich filmowców – wśród nich najstarsze spotkanie branżowe czyli Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ale i panele dyskusyjne poświęcone promocji zagranicznej, developmentowi, filmowi dla dzieci, postprodukcji i mediów publicznych.


Debata „Forbesa” – Media „publiczne czy polityczne”?
Misięcznik „Forbes” wraz z zaproszonymi gośćmi spróbuje przeanalizować dwie największe potrzeby Mediów publicznych w Polsce: stabilne finansowanie, które uwolniłoby je od toksycznej konkurencji z mediami komercyjnymi oraz odgrodzenie od polityków. Debata, którą poprowadzi Michał Broniatowski, redaktor naczelny „Forbes” odbędzie się z udziałem prof. Tadeusza Kowalskiego, dyrektora Filmoteki Narodowej i członka Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej SA, Janusza Daszczyńskiego, prezesa Telewizji Polskiej SA, Jana Dworaka, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Agnieszki Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członka Rady Nadzorczej Polskiego Radia SA.

GDYŃSKIE CENTRUM FILMOWE, SALA GOPLANA, ŚRODA 16 WRZEŚNIA 2015, GODZ. 16:00

Panel „Development kreatywny. Propozycje zmian w programach operacyjnych PISF”
Panel, którego współorganizatorem jest Szkoła Wajdy dotyczący nowych zasad aplikacji dla debiutów fabularnych w Programach Operacyjnych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, „Rozwój projektu” oraz „Produkcja filmowa”, dotyczących wyłącznie debiutów fabularnych.

MULTIKINO, SALA 3, ŚRODA 16 WRZEŚNIA 2015, GODZ. 18:00

Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Gdyńskie fora Stowarzyszenia Filmowców Polskich – największej organizacji zrzeszającej ludzi filmu -są od lat miejscem gorących dyskusji na temat najistotniejszych zagadnień dotyczących środowiska filmowego. W załączeniu – zaproszenie na Forum, w którym udział wezmą m.in. Jacek Bromski, prezes SFP, europoseł Bogdan Wenta, Anna Wenta (członek gabinetu Komisarza UE ds. gospodarki cyfrowej), prezes TVP SA Janusz Daszczyński oraz Magdalena Sroka.

HOTEL MERCURE GDYNIA CENTRUM, SOBOTA, 19 WRZEŚNIA 2015, GODZ. 12:00

Panel „Selling points: Jak promować polskie filmy za granicą?”
Panel przygotowany w ramach partnerstwa Festiwalu Filmowego w Gdyni i Creative Europe Desk Polska, stanowi próbę odpowiedzi na pytanie jaka strategia w zagranicznej promocji polskiego filmu może przynieść najlepsze rezultaty.Celem spotkania jest rozmowa o tym, w jaki sposób pozycjonować polskie kino, jak o nim mówić i jak dostosowywać strategię do konkretnego projektu, aby film powstały nad Wisłą trafił pod wszystkie szerokości geograficzne i cieszył się powodzeniem wśród widzów i krytyków.

GDYŃSKIE CENTRUM FILMOWE, SALA MORSKIE OKO, CZWARTEK, 17 WRZEŚNIA 2015, GODZ. 13:00

Debata „Kino dla dzieci w Polsce dzisiaj – sukcesy i perspektywy”
Festiwal Ale Kino! wspólnie z FFG zaprasza na sesję poświęconą prezentacji znaczących sukcesów polskiego kina dziecięcego w ostatnich kilku latach. Czynimy to z wiarą w moc dobrego przykładu i z nadzieją, że te zjawiska, które ciągle jeszcze stanowią wyjątki, staną się kiedyś codziennością kina w Polsce.

GDYŃSKIE CENTRUM FILMOWE, SALA MORSKIE OKO, ŚRODA, 16 WRZEŚNIA 2015, GODZ. 10:00

Panel „Orka – to się zrobi w poście, czyli postrpordukcja obrazu i dźwięku – dobrze prowadzona jest prostsza, niż myślisz”
Studio Orka zaprasza na panel poświęcony zagadnieniom dzisiejszej postprodukcji obrazu i dźwięku. Zaproszeni goście opowiedzą o etapach prac nad cyfrową obróbką materiału. Wśród uczestników debaty: kolorystka Marcelina Górka, supervisor od efektów specjalnych Michał Konwicki oraz realizator dźwięku z Cafe Ole Bartez Putkiewicz. Dodatkowo od poniedziałku do piątku w godz. 11-17 we foyer Teatru Muzycznego będzie działać stanowisko poświęcone zagadnieniom postprodukcyjnym.

MULTIKINO, SALA 8, CZWARTEK 17 WRZEŚNIA 2015, GODZ. 11:30

Konferencja Filmoteki Narodowej dla środowiska filmowego na temat projektu FORWARD
FORWARD to trzyletni projekt (2013-2016) współfinansowany przez Unię Europejską, którego celem jest stworzenie zautomatyzowanego systemu określania statusu praw różnych typów dzieł audiowizualnych, w tym dzieł osieroconych. Konferencja ma na celu przybliżenie założeń i funkcji systemu, który ma umożliwić wyszukiwanie i opracowanie informacji niezbędnych do zdefiniowania statusu praw dzieł audiowizualnych.

GDYŃSKIE CENTRUM FILMOWE, SALA MORSKIE OKO, CZWARTEK 17 WRZEŚNIA 2015, GODZ. 11:00

Konferencja „Pamięć filmu” na 60 – lecie Filmoteki Narodowej
Z okazji swojego 60. Lecia Filmoteka Narodowa organizuje konferencję dla środowiska filmowego, pod hasłem „Pamięć filmu”, która zostanie poświęcona planom tej instytucji na najbliższe lata (do 2020 roku). Zaprezentowany zostanie zwiastun w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz oraz fragmenty filmu z wypowiedziami wybitnych postaci polskiej kinematografii.

GDYŃSKIE CENTRUM FILMOWE, SALA MORSKIE OKO, PIĄTEK 18 WRZEŚNIA 2015, GODZ. 11:00

Warsztaty „Prawne aspekty relacji współtwórca utworu audiowizualnego – producent”
Spotkanie zorganizowane przez Film & TV Kamera będzie poświęcone istotnym i praktycznym zagadnieniom prawnoautorskim, dotyczącym relacji między producentem dzieła audiowizualnego, w szczególności filmu, a jego współtwórcami.

GDYŃSKIE CENTRUM FILMOWE, SALA MORSKIE OKO, PIĄTEK 18 WRZEŚNIA, 2015, GODZ. 15:00

Masterclass HBO: David Simon
W tym roku gościem Masterclass HBO będzie David Simon, amerykański scenarzysta, producent, pisarz, a wcześniej dziennikarz, twórca kultowego serialu HBO „Prawo ulicy”. Jest również producentem i scenarzystą mini-serialu „Generation Kill: Czas wojny”, serialu „Treme”, jak również najnowszego sześcioodcinkowego serialu „Kto się odważy”, którego premiera odbyła się w sierpniu w HBO.

MULTIKINO, SALA 3, WTOREK, 15 WRZEŚNIA 2015, GODZ. 16:00

Polsko-litewskie spotkanie koprodukcyjne i prezentacja możliwości koprodukcji z Litwą
Konferencja dotycząca rejsu Kłajpeda-Gdynia, podczas którego polscy i litewscy producenci prezentowali swoje projekty filmowe i szukali koproducentów. Relacja z doświadczeń żeglarsko-filmowych i nawiązanych kontaktów przez uczestników rejsu oraz prezentacja możliwości koprodukcyjnych z Litwą. Wydarzenie organizowane we współpracy z Litewskim Centrum Filmowym, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Polską Komisją Filmową oraz Festiwalem Filmowym w Gdyni.

OTWARTE SPOTKANIE BRANŻOWE, HOTEL MERCURE, GDYNIA CENTRUM, SALA LASER, ŚRODA, 16 WRZEŚNIA 2015, 11:00

Warsztaty „Midpoint: Training the trainers” i Masterclass Pavla Jecha
Prezentacja międzynarodowego warsztatu adresowanego do wszystkich, którzy zawodowo zajmują się lub chcą zajmować się pracą nad scenariuszem, czyli konsultantów scenariuszowych, nauczycieli, producentów i osób oceniających projekty filmowe. Uzupełnieniem spotkania będzie Masterclass Pavla Jecha, dziekana Wydziału Filmowego i Telewizyjnego Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze oraz Head of Studies programu Midpoint.

GDYŃSKIE CENTRUM FILMOWE, SALA MORSKIE OKO, ŚRODA, 16 WRZEŚNIA 2015, GODZ. 12:00

Torino Film Lab
Program Audience Design, organizowany przez TorinoFilmLab, jest skierowany do profesjonalistów z branży audiowizualnej pragnących uzyskać konkretne doświadczenie w tworzeniu strategii budowania publiczności dla międzynarodowych projektów filmów kina niezależnego w fazie developmentu oraz dystrybucji. Szkolenie jest połączeniem warsztatów, międzynarodowej konferencji oraz sesji on-line.

GDYŃSKIE CENTRUM FILMOWE, SALA MORSKIE OKO, PIĄTEK, 18 WRZEŚNIA, GODZ. 17:00

LEGALNA KULTURA
Legalna Kultura, która działa w obszarze propagowania świadomego uczestnictwa w kulturze popularyzując korzystanie z kultury z legalnych przez cały czas trwania Festiwalu zaprasza do kawiarenki internetowej w Teatrze Muzycznym, a także Prawnego Box Office, w którym można porozmawiać z radcą prawnym o niuansach prawniczych przy produkcji filmowej.

PARK RADY EUROPY, PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK, 14-18 WRZEŚNIA

Gdyńskie Centrum Filmowe

Ten Festiwal będzie szczególny, gdyż dzień przed jego rozpoczęciem (13 września) planowane jest uroczyste otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego, które oprócz Teatru Muzycznego, Multikina, hotelu Gdynia i kina Helios stanie się oficjalnym miejscem projekcji i spotkań festiwalowych. Podczas 40. Festiwalu Jerzy Rados i Sławomir Pultyn wykonają kolejne, trzecie już, po 2005 i 2010 roku rodzinne zdjęcie filmowców. Jednym z ważniejszych elementów tegorocznej jubileuszowej edycji Festiwalu będzie premiera projektu digitalizacji archiwum festiwalu „Wirtualny Festiwal”.

Stoisko: Aktorzy Polscy, Filmowcy Polscy, SFP – ZAPA
Wirtualne Bazy Castingowe: Aktorzy Polscy i Filmowcy Polscy, Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych (SFP-ZAPA) oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP) zapraszają do Teatru Muzycznego na niezwykłe stoisko zaaranżowane w stylu kina lat 20. XX wieku. W przestrzeni zaprojektowanej z dbałością o każdy detal będzie można nie tylko porozmawiać o polskim kinie, ale także zarejestrować się w serwisach www.aktorzypolscy.pl i www.filmowcypolscy.pl (strona będzie działać od 14 września), uzyskać informacje na temat funkcjonowania SFP-ZAPA (będąca częścią SFP organizacja zbiorowego zarządzania obchodzi w tym roku 20-lecie swojej działalności) i SFP oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w scenografii i kostiumach z lat 20.

Teatr Muzyczny, codziennie

Rodzinne zdjęcie filmowców
Projekt Jerzego Radosa i Sławomira Pultyna z Gdyńskiej Szkoły Filmowej odbędzie się dwukrotnie, we wtorek i sobotę na Placu Grunwaldzkim. W efekcie powstanie dyptyk, na którym ze względu na obecność na festiwalu, część osób pojawi się na obu zdjęciach, a niektórzy tylko na jednym z nich, a całość będzie udokumentowaniem jubileuszowej edycji festiwalu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

PLAC GRUNWALDZKI, WTOREK, 15 WRZEŚNIA 2015, SOBOTA, 19 WRZEŚNIA 2015, GODZ. 11:30

Wirtualny Festiwal
Wirtualny Festiwal to pionierski projekt polegający na udostępnieniu na stronie Festiwalu Filmowego w Gdyni dokumentów, grafik, obiektów i przeróżnych druków z historii imprezy. Projekt jest przygotowywany przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni w ścisłej współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi.

PREZENTACJA PROJEKTU: GDYŃSKIE CENTRUM FILMOWE, GALERIA, WTOREK, 15 WRZEŚNIA, 2015, GODZ. 15:00

Film „10 LAT EMOCJI”
W roku 2005 na wszystkie polskie filmy sprzedano osiemset tysięcy biletów. Po dziesięciu latach na polski film wybrało się do kina ponad 11 milionów osób. Jak do tego doszło i jakie emocje towarzyszyły założycielom i pracownikom PISF oraz twórcom filmów zrealizowanych w ciągu tych ostatnich 10 lat? Jerzy Śladkowski zagląda za kulisy wydarzeń, które doprowadziły do pierwszego polskiego Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych (i ponad 2700 innych nagród dla polskich filmowców w ciągu ostatnich lat).

GDYŃSKIE CENTRUM FILMOWE, SALA WARSZAWA, PIĄTEK, 18 WRZEŚNIA 2015, GODZ. 17:00 (OBOWIĄZUJĄ ZAPROSZENIA)

Kronika 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni
„Kronika 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni” to trzy krótkie filmy dokumentalne realizowane w trakcie festiwalu przez studentów trzech szkół filmowych, Urszulę Morgę z Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Wojciecha Klimalę ze Szkoły Wajdy i Alexa Casianowa z Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim. Młodzi adepci sztuki filmowej pod opieką znakomitych profesorów Jacka Bławuta, Marcela Łozińskiego i Macieja Pieprzycy pokazują Festiwal zupełnie inaczej niż wszystkie relacjonujące to wydarzenie media. Autorem projektu jest Jerzy Rados, który od dziewięciu lat dokumentuje Festiwal Filmowy w Gdyni.

TEATR MUZYCZNY, GDYŃSKIE CENTRUM FILMOWE, ŚRODA-PIĄTEK, 16-18 WRZEŚNIA 2015

Common Baltic. Short Film Contest
Instytut Adama Mickiewicza pod flagową marką Culture.pl, Festiwal Filmowy w Gdyni, Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni oraz Gdyńska Szkoła Filmowa ogłosiły konkurs na film krótkometrażowy o tożsamości krajów położonych nad Morzem Bałtyckim. Uczestnicy konkursu na przygotowanie filmów mieli 4 wakacyjne tygodnie. Udział mógł wziąć każdy, kto jest mieszkańcem Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii, Niemiec, Rosji (Obwód Kaliningradzki i St. Petersburg), Islandii oraz Polski. Wybrano trzech finalistów, którzy zostali zaproszeni do Gdyni, a których filmy poruszyły tematykę związaną z regionem Morza Bałtyckiego – jego kulturą, tożsamością kulturową, historią, społeczeństwem, ciągłą transformacją. Nagrody dla autorów najlepszych filmów zostaną wręczone podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

TEATR MUZYCZNY, MŁODA GALA, 18 WRZEŚNIA 2015, 20:00 (WRĘCZENIE NAGRÓD), OBOWIĄZUJĄ ZAPROSZENIA

Fot. Bartłomiej Tretkowski, Shark Foto Studio