„50 lat później” oraz 100-lecie urodzin Waleriana Borowczyka

„50 lat później” oraz 100-lecie urodzin Waleriana Borowczyka

Dwa wydarzenia na dwie okrągłe rocznice: „50 lat później”, czyli pokaz filmu Wniebowzięci Andrzeja Kondratiuka oraz 100-lecie urodzin Waleriana Borowczyka – jednego z najbardziej wyjątkowych i zarazem kontrowersyjnych twórców w historii kina.

Borowczyk – autor filmów fabularnych i animowanych, artysta plastyk, scenarzysta, scenograf i pisarz – dziś uchodzi za jednego z największych indywidualistów kina. Doceniany za artystyczną niezależność, reżyserską odwagę prowokacyjne treści i wyjątkową estetykę filmów. W ramach obchodów stulecia urodzin reżysera na 48. FPFF zaplanowano pokaz jedynego pełnometrażowego filmu Borowczyka zrealizowanego w Polsce, ekranizacji Dziejów grzechu z wyrazistą kobiecą bohaterką. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z dziennikarką Agnieszką Szydłowską, pisarką Dorotą Masłowską i krytykiem filmowym oraz reżyserem Kubą Mikurdą, który Borowczykowi poświęcił jeden ze swoich dokumentów.

Sekcja „50 lat później” to z kolei wprowadzenie do obchodów 50. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, która odbędzie się już za 2 lata. Po pięćdziesięciu latach od premiery zobaczymy Wniebowziętych Andrzeja Kondratiuka z niezapomnianym duetem Himilsbach-Maklakiewicz. Film ukazuje historię dwóch dojrzałych mężczyzn, którzy niespodziewanie dostają od losu niezwykłą szansę. Wygrywają dużą sumę w toto-lotka. Za uzyskane pieniądze postanawiają wybrać się w swoją pierwszą podróż samolotem. Gdy już próbują smaku podniebnej peregrynacji, trwonią resztę gotówki na kolejne samolotowe eskapady. Po seansie o historii powstania i dzisiejszej recepcji Wniebowziętych porozmawiają redaktor naczelny kwartalnika „Ekrany” Miłosz Stelmach i reżyser Paweł Maślona.

 Joanna Łapińska Dyrektorka Artystyczna Festiwalu komentuje: „Przy omawianiu twórczości Borowczyka rzadko sięga się po Dzieje grzechu, a to ciekawy, nieoczywisty film, o który można się dziś żarliwie spierać. Jeśli natomiast chodzi o Wniebowziętych, moim zdaniem zasługują oni na nowe, świeże spojrzenie. I właśnie to chcemy w Gdyni zrobić: dać filmowi Andrzeja Kondratiuka drugie życie, równo pół wieku po premierze”. 

___

100-lecie urodzin Waleriana Borowczyka: pokaz filmu Dzieje grzechu, reżyseria: Walerian Borowczyk | spotkanie z Agnieszką Szydłowską, Dorotą Masłowską oraz Kubą Mikurdą

„50 lat później”: pokaz filmu Wniebowzięci, reżyseria: Andrzej Kondratiuk | spotkanie z Miłoszem Stelmachem i Pawłem Maśloną.

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18–23 września 2023 r.