Aleja Andrzeja Wajdy

Aleja Andrzeja Wajdy

Prezydent Miasta Gdyni i Organizatorzy 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zapraszają gości i uczestników Festiwalu oraz mieszkańców Gdyni i Trójmiasta na uroczystość nadania imienia Andrzeja Wajdy traktowi pieszemu na Placu Grunwaldzkim w Gdyni, w sercu festiwalowej Gdyni, pomiędzy Gdyńskim Centrum Filmowym a Teatrem Muzycznym. Poniedziałek, 18 września 2017 roku, godzina 18.30.

O tym, że w Gdyni będzie Aleja Andrzeja Wajdy, Rada Miasta Gdyni zdecydowała już w listopadzie 2016 roku, krótko po śmierci Mistrza. Nadszedł czas, by uroczyście odsłonić tabliczkę z nazwą Alei i uczcić pamięć Twórcy, który jeszcze przed rokiem podczas gdyńskiego Festiwalu wraz z nami świętował 90. urodziny. Właśnie w Gdyni zaprezentował swój ostatni film, „Powidoki”, a sam chętnie spotykał się z twórcami filmowymi i widzami.

W tym roku na Festiwalu, w cyklu Czysta klasyka – In memoriam, zaprezentujemy dwa odnowione cyfrowo filmy Andrzeja Wajdy: „Popiół i diament” oraz „Wesele”. Widzowie zobaczą również spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Andrzeja Wajdy „Bigda idzie!”. W ramach Pokazów specjalnych – In Memoriam pokażemy ponadto filmy dokumentalne: „Andrzej Wajda. Moje Inspiracje” w reż. Andrzeja Wajdy i Marka Brodzkiego, „Andrzej Wajda ogląda Popiół i diament” w reż. Marcina Borchardta i Jerzego Radosa oraz „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!” Zespołu Filmowego Paladino.

Podczas Festiwalu nie zabraknie również promocji nowych wydawnictw: w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędą się spotkania z autorami albumu Stowarzyszenia Filmowców Polskich „Andrzej Wajda. Ostatni romantyk polskiego kina” oraz książki pt. „Andrzej Wajda jako historyk. Metodologiczne studium z historii wizualnej” autorstwa Piotra Witka.

Festiwal rozpoczniemy uroczystym akcentem, czyli nadaniem imienia Andrzeja Wajdy alei na Placu Grunwaldzkim. Zapraszamy w pierwszym dniu Festiwalu, tuż przed Galą otwarcia. Spotkajmy się obok wejścia głównego do Gdyńskiego Centrum Filmowego o godzinie 18.30.

Na zdjęciu Andrzej Wajda podczas Festiwalu w Gdyni w 2016 roku. Fot. Krzysztof Mystkowski