Andrzej Żuławski: Pamięć na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Andrzej Żuławski: Pamięć na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Jeden z najwybitniejszych i najbardziej cenionych na świecie polskich reżyserów Andrzej Żuławski zmarł 17 lutego 2016 roku. 41. Festiwal Filmowy w Gdyni uczci pamięć twórcy „Na srebrnym globie” retrospektywą jego filmów i wydarzeniami przypominającym jego kunszt reżyserski.

Ostatni film reżysera głośny Kosmos będzie można obejrzeć w ramach sekcji Polonica 20 września o 14.30 w Multikinie. Andrzejowi Żuławskiemu poświęcona jest także w większości sekcja Czysta klasyka In memoriam, której projekcje będą odbywać się w Gdyńskim Centrum Filmowym. W ramach Czystej klasyki, której partnerem jest Cyfrowe Repozytorium Filmowe, obejrzymy cztery zrekonstruowane cyfrowo filmy mistrza: Trzecią część nocy (20 września), Diabła (20 września), Na srebrnym globie (21 września) oraz francusko-niemieckie Opętanie (21 września).

21 września o 15.00 w Multikinie odbędzie się warsztat Wizjoner i kaskader, który poprowadzi Andrzej J. Jaroszewicz, słynny operator, który przez wiele lat współpracował z Andrzejem Żuławskim. Ich szczególna relacja twórcza zaczęła się na planie filmu Diabeł”, przy którym Andrzej J. Jaroszewicz był operatorem kamery. Jako samodzielny autor zdjęć Jaroszewicz pracował przy filmach Na srebrnym globie, Borys Godunow, Błękitna nuta i Szamanka. Współpraca ta przyniosła obu twórcom Złotą Żabę dla duetu reżysersko-operatorskiego podczas Festiwalu Camerimage. W trakcie spotkania Andrzej J. Jaroszewicz opowie o swojej współpracy z Andrzejem Żuławskim, a także przybliży widzom, jak z perspektywy operatora filmowego wyglądało tworzenie świata wizualnych metafor, obecnego w wielu filmach Żuławskiego. Opowieść o tym, jak Andrzej J. Jaroszewicz i Andrzej Żuławski budowali stronę wizualną w swoich dziełach w dużej mierze dotyczyć będzie filmu Na srebrnym globie – jednego z najbardziej nowatorskich filmów w historii polskiego kina. Współorganizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych PSC i Magazyn FilmPRO.

Ponadto w Gdyńskim Centrum Filmowym będzie można obejrzeć wystawę werków (czyli zdjęć z planu) pochodzących z prywatnego archiwum Andrzeja J. Jaroszewicza. Fotografie i negatywy, których oryginały są nieraz zniszczone, zostały poddane cyfrowej rekonstrukcji i opracowane na nowo. Większość zdjęć na planie filmowym, rekonstrukcję i opracowanie zdjęć wykonał Andrzej J. Jaroszewicz (filmy Najważniejsze to kochać”, Opętanie, Na srebrnym globie, Borys Godunow, Kobieta publiczna). Natomiast Stefan Kurzyp jest autorem fotosów i części werków do filmu Na srebrnym globie.

Pokazy odnowionych cyfrowo filmów Andrzeja Żuławskiego to wielkie wydarzenie, bo w licznych rozmowach z polskimi widzami często orientowałem się, że te filmy są wielu Polakom wciąż po prostu nieznane dodaje Michał Oleszczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu. – Rzadkie emisje telewizyjne, ograniczona dostępność wydań DVD, spowodowały, że twórca o światowej renomie nie jest dostatecznie znany w kraju swego pochodzenia. Kilka lat temu napisałem notatki programowe o wszystkich filmach Żuławskiego dla Brooklyn Academy of Music w Nowym Jorku i wówczas przekonałem się, jak wielką estymą cieszy się Żuławski wśród kinomanów z całego świata. Nasz przegląd jest po prostu hołdem dla artysty jednego z największych, jakie miało polskie kino w całej swej historii.