Autografy Gdyńskie na 40. FFG!

Autografy Gdyńskie na 40. FFG!

W dniach 14-28 września 2015 roku na gdyńskim Skwerze Kościuszki będzie można obejrzeć plenerową wystawę fotografii znanych i lubianych ludzi polskiego filmu, uwiecznionych w obiektywie Andrzeja Gojke. Gojke rok po roku zbierał także ich autografy. Łączy ich to, że wszyscy odwiedzali wielokrotnie Gdynię, jako goście i uczestnicy gdyńskiego Festiwalu Filmowego.

W ten sposób powstała wyjątkowa i nieco sentymentalna kolekcja fotosów i towarzyszących im wpisów. Są one dedykowane miastu – stolicy polskiego filmu. Wystawa towarzyszy jubileuszowej, 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni. Składają się na nią 44 zdjęcia wraz z autografami, wybrane spośród kolekcji liczącej ponad 150 zdjęć. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek – w swoim zaproszeniu do obejrzenia wystawy – pisze o sportretowanych aktorach i reżyserach: – Z Gdynią wiążą ich wspomnienia, wynikające z zawodowych obowiązków, ale i prywatnych przeżyć. Poznajemy często naszych ulubieńców z mało znanej, bo osobistej strony i stają się dla nas jeszcze bardziej interesujący.

Zdjęcia pochodzą z lat 2000-2012 i dokumentują kilkanaście lat pracy gdyńskiego fotografa Andrzeja Gojke. Jest on znanym wśród filmowców autorem fotosów m.in. z filmu „Układ Zamknięty”w reż. Ryszarda Bugajskiego oraz współautorem albumu z filmu „Czarny Czwartek” w reż. Antoniego Krauze. Szczególną uwagę przyciąga najwcześniejsze zdjęcie z wystawy – Jerzego Stuhra z wielbłądem, którego przywieziono do Gdyni dla promocji filmu „Duże zwierzę”. Jedno ze zdjęć zadedykowano nie aktorowi, reżyserowi czy fotografikowi, ale państwu Marii i Bogdanowi Kalinowskim, którzy jako zdeklarowani kinomaniacy nie opuścili żadnej festiwalowej projekcji i są symbolem miłości do polskiego filmu.