Barbara Krafftówna w Gdyni. 75 lat pracy artystycznej aktorki

Barbara Krafftówna w Gdyni. 75 lat pracy artystycznej aktorki

Barbara Krafftówna zagrała swoje pierwsze role u Haliny i Iwo Gallów w 1946 roku w ówczesnej siedzibie Teatru Wybrzeże, w miejscu dzisiejszego Teatru Muzycznego w Gdyni. W tym samym miejscu podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się pokaz specjalny filmu dokumentalnego „Krafftówna w krainie czarów” oraz jubileusz 75-lecia pracy artystycznej wybitnej aktorki

 

„Krafftówna w krainie czarów” w reż. Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa, ze scenariuszem i rozmowami Remigiusza Grzeli, który wcześniej napisał z aktorką książkę pod tym samym tytułem, to kreacyjny portret wybitnej aktorki teatralnej i filmowej. Film przeprowadza widza do świata właściwie już nie istniejącego, bo – jak mówi Barbara Krafftówna na ekranie – „Ogromny świat, w którym żyłam, jest już po tamtej stronie lustra…”. Wyobraźnia zawsze była dla Krafftówny ucieczką z beznadziei, bo jej pełna zawodowych sukcesów biografia, prywatnie nie była pozbawiona tragedii.

 

Główną narracją filmu są monologi wewnętrzne bohaterki, te archiwalne, zbierane przez lata przez narratora i scenarzystę filmu, Remigiusza Grzelę i te nagrane współcześnie, również ich rozmowy. Monologi nawiązują do najwybitniejszej roli filmowej Krafftówny w filmie Wojciecha Jerzego Hasa „Jak być kochaną”, nominowanym do Złotej Palmy w Cannes, sama dostała za nią główną nagrodę Golden Gates na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco.

 

Pokaz specjalny filmu „Krafftówna w krainie czarów” poprzedzi uroczystość honorująca 75-letnią obecność aktorki na scenie. Poprowadzi ją Grażyna Torbicka. O Barbarze Krafftównie opowie Katarzyna Figura, która wraz z bohaterką wydarzenia zagrała w „Alicji” w reż. Pawła Miśkiewicza w Teatrze Dramatycznym. W spotkaniu wezmą udział Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, a także twórcy filmu – reżyserzy Piotr Konstantinow i Maciej Kowalewski oraz autor scenariusza Remigiusz Grzela. Uczestników powitają: Dyrektor FPFF Leszek Kopeć i Dyrektor Artystyczny FPFF Tomasz Kolankiewicz. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

 

Wydarzenie odbędzie się 20 września 2021 roku o godzinie 13.00 na Scenie Nowej Teatru Muzycznego w Gdyni.

 

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w terminie 20-25 września 2021 roku w Gdyni.