Common Baltic. Short Film Contest – miesiąc z Bałtykiem

Common Baltic. Short Film Contest – miesiąc z Bałtykiem

Culture.pl, Festiwal Filmowy w Gdyni, Pomorska Fundacja Filmowa i Gdyńska Szkoła Filmowa ogłaszają konkurs na film krótkometrażowy o tożsamości krajów położonych nad Morzem Bałtyckim. Do konkursu zgłaszać można filmy o długości 1-5 minut, które poruszają tematykę związaną właśnie z regionem Morza Bałtyckiego – jego kulturą, tożsamością kulturową, historią, społeczeństwem, ciągłą transformacją. Uczestnicy konkursu na przygotowanie filmów mają miesiąc – 4 wakacyjne tygodnie, które wielu mieszkańcom tego regionu Europy kojarzą się właśnie z Bałtykiem. Zachęcamy do wykorzystania tego czasu na refleksję nad tym jakie są twarze regionu Morza Bałtyckiego, nad jego tożsamością i przełożenie tego na język filmu. Konkurs ma formułę otwartą – mogą w nim brać udział zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy z Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii, Niemiec, Rosji (Obwód Kaliningradzki i St. Petersburg), Islandii i z Polski.

Jak pisze skandynawista dr Włodzimierz Pessel, mija ćwierćwiecze od chwili, gdy Morze Bałtyckie przestało pełnić funkcję zasieku.(…) Wielka transformacja Europy Środkowo-Wschodniej spełniła marzenia o swobodnych przepływach i spowodowała, że Bałtyk, gdy chodzi o potencjał relacji kulturowych, stał się znowu tym, co przypisała mu przyroda, akwenem śródlądowym, regionalnym, więc sprzyjającym intensywnemu sąsiedztwu. Skandynawowie i Niemcy nazywają go przecież jeziorem (szw. Östersjön, niem. Ostsee), w tradycjach kultury zapisał się zwrot „Morze Śródziemne północnej Europy”. Wydawałoby się, że ta wielowymiarowość i wielokulturowość została przywrócona. (…) Nadeszła odpowiednia pora na to, aby młodzi i twórczy ludzie, adepci sztuki filmowej, pomyśleli nad tym, na czym rzeczywiście polega to morskie sąsiedztwo. Czy w naszym nadbałtyckim świecie spełnia się postulat „rodzinnej Europy” zgłoszony przed laty przez noblistę Czesława Miłosza?

Filmy można nadsyłać do 25 sierpnia za pośrednictwem strony Culture.pl, gdzie powstał specjalny formularz. Najlepsze z filmów wybierze jury w składzie:

  • Leszek Kopeć – przewodniczący jury, dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz prezes zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni
  • Magnus von Horn – mieszkający w Polsce reżyser filmowy szwedzkiego pochodzenia. Absolwent i wykładowca PWSFTviT. Jego ostatni film „Intruz” miał swoją premierę na 68. Festiwalu w Cannes
  • Olga Wysocka – zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza
  • Grzegorz Skorupski – ekspert filmowy Instytutu Adama Mickiewicza

Nagrody dla autorów najlepszych filmów zostaną wręczone we wrześniu podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Konkurs „Common Baltic” jest częścią programu kulturalnego prowadzonego przez Instytut Adama Mickiewicza pod flagową marką Culture.pl w regionie Morza Bałtyckiego. Po krajach Partnerstwa Wschodniego i Azji jest to kolejny obszar, gdzie będzie długookresowo zwiększona aktywność Instytutu i będą prowadzone międzynarodowe projekty kulturalne i kulturalno-społeczne. Projekt obejmuje: Polskę, Rosję (Obwód Kaliningradzki i St. Petersburg), Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Norwegię, Szwecję, Danię, Niemcy, a także Islandię.

Szczegóły i regulamin konkursu >>>

Klip konkursu >>>

O konkursie >>>

Formularz zgłoszeniowy >>>

O konkursie na FB >>>