Czwartek, 21 września. Czwarty dzień 42. FPFF

Czwartek, 21 września. Czwarty dzień 42. FPFF

Filmy „Czuwaj” w reżyserii Roberta Glińskiego, „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego oraz „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego – czwartkowy program 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych przewiduje trzy premierowe pokazy w Konkursie Głównym. Obok nich w dalszym ciągu można oglądać pozostałe konkursowe tytuły, również w Konkursie Inne Spojrzenie i Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Program i rezerwacje na www.festiwalgdynia.pl.

Franciszek Pieczka w Gdyni

Zagrał w ponad 100 filmach, a wkrótce będzie obchodzić 90. urodziny. Franciszek Pieczka spotka się z publicznością, prezentując swój najnowszy film, „Syn królowej śniegu” w reżyserii Roberta Wichrowskiego. Artysta otrzyma Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich, którą wręczy mu Prezes SFP Jacek Bromski. Spotkanie z aktorem, połączone z projekcją filmu, rozpocznie się o godzinie 15.30 w Multikinie w sali nr 3.

In Memoriam

W sekcji Czysta Klasyka – In Memoriam zaprezentujemy w czwartek dwa filmy w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. O godzinie 18.00 w sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego rozpocznie się projekcja filmu „Spokój” po rekonstrukcji cyfrowej, zrealizowanej przez Telewizję Polską, a sfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP SA”.

Pokaz „Krótkiego filmu o miłości” upamiętni również postać Witolda Adamka, znakomitego operatora filmowego, scenarzysty i reżysera, zmarłego w lutym 2017 roku. Początek seansu o godzinie 11.00 w sali Goplana GCF. Partnerem sekcji „Czysta Klasyka – In Memoriam” podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest Cyfrowe Repozytorium Filmowe, które zajmuje się profesjonalnym zarządzaniem kopiami cyfrowymi filmów, począwszy od ich archiwizacji i przechowywania, przez tworzenie wzorów, po dystrybucję.

W ramach Pokazów Specjalnych In Memoriam odbędzie się prezentacja powstającego właśnie dokumentu pt. „Mówili o nim Ptaszek” Anety Ptak, córki nieżyjącego już uznanego operatora filmowego, Krzysztofa Ptaka. Widzowie mogą zobaczyć również film „Inny świat. 100 minut na sto lat” w reżyserii Danuty Kędzierzawskiej, z kolejną niezapomnianą kreacją Danuty Szaflarskiej.

Dodatkowy seans: „Młynarski – piosenka finałowa”

W związku z dużym zainteresowaniem widzów zapraszamy na dodatkową projekcję, w ramach sekcji Pokazy specjalne – In Memoriam, filmu „Młynarski – piosenka finałowa” w reżyserii Alicji Albrecht. Pokaz odbędzie się w piątek, 22 września, o godzinie 14.45 w sali Morskie Oko w Gdyńskim Centrum Filmowym. Bilety na dodatkowy seans są już w sprzedaży, a rezerwacja miejsc on-line jest możliwa od czwartku, 21 września. Przed projekcją odbędzie się spotkanie z reżyserką, Alicją Albrecht.

Pokazy specjalne

W południe rozpocznie się seans filmu „Na wylot” w reżyserii Grzegorza Królikiewicza. Kolejnym pokazem specjalnym będzie „Epilog norymberski” w reżyserii Jerzego Antczaka, Przewodniczącego Jury Konkursu Głównego.

KFF na fali i Polonica

Na drugi dzień z filmami z sekcji KFF na fali zaplanowano pokaz dokumentu muzycznego „Kiedy Bóg śpi” w reżyserii Tilla Schaudera. Kolejne filmy z sekcji Polonica to „Światło i cień” w reżyserii Yesimy Ustaoglu i „Świt” w reżyserii Laili Pakalniny.

Plener filmowy

Serdecznie zapraszamy na ostatnie plenerowe spotkanie z komediami Stanisława Barei. W czwartkowy wieczór na Placu Grunwaldzkim będzie można zobaczyć film „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”. Początek o godzinie 20.30.

Akademia Nowych Technologii Filmowych PKO Banku Polskiego  

Czwartkowe spotkania w ramach Akademii przenoszą się do sali 8 w Multikinie. Program dnia obejmuje prezentacje: „Platige image – efekty wizualne w przemyśle filmowym i koncepcja Platige 3D Live Theatre” o godzinie 10.00, „DI Factory – nowe trendy w korekcji barwnej filmu fabularnego” o godzinie 12.30 oraz „Orka film – efekty specjalne w filmach zakwalifikowanych do Konkursu Głównego” o godzinie 15.00. Serię prezentacji dotyczących przyszłości kina zakończy projekcja filmu poświęconego jego początkom, czyli dokumentu „Bracia Lumiere” Thierry’go Fremaux.

Gdynia Industry

W Teatrze Muzycznym na Scenie Kameralnej o godzinie 11.00 rozpocznie się pierwszy czwartkowy panel dyskusyjny w cyklu Gdynia Industry: „Wielkość ekranu, czyli kino w czasach dystrybucji on-line. Na godzinę 13.00 zaplanowano dyskusję o „Promocji polskiego filmu za granicą”. O godzinie 15.00 rozpocznie się spotkanie pod tytułem „Pozyskiwanie finansowania filmowego. Utarte ścieżki oraz niezbadane lądy”, a o 17.30 – dyskusja na temat: „Seriale Premium – dlaczego warto inwestować w produkcję seriali wysokiej jakości?”.

Książki na Festiwalu

W Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego w czwartek można się spotkać z autorami aż trzech książek o tematyce filmowej. O godzinie 14.00 rozpocznie się promocja albumu Stowarzyszenia Filmowców Polskich pod tytułem „Andrzej Wajda. Ostatni romantyk polskiego kina”. W spotkaniu prowadzonym przez Tomasza Raczka udział wezmą autorki książki: Małgorzata Fiejdasz-Kaczyńska i Anna Serdiukow, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski oraz goście specjalni, których wspomnienia można przeczytać w książce.

Promocja książki „Andrzej Wajda jako historyk. Metodologiczne studium z historii wizualnej”, autorstwa Piotra Witka, odbędzie się o godzinie 15.30. Rozmowę z autorem poprowadzi Michał Oleszczyk. Na zakończenie, o godzinie 17.00, swoją książkę „Sztuka dźwięku. Technika i realizacja” zaprezentuje autorka, Małgorzata Przedpełska-Bieniek, z którą porozmawia Magda Sendecka.

Wystawy na Festiwalu

Przypominamy, że od poniedziałku w Muzeum Miasta Gdyni można oglądać wystawę pt. „Andrzej Pągowski: plakaty filmowe”, ekspozycję zorganizowaną z okazji 40-lecia pracy twórczej artysty. W Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego prezentowana jest wystawa pt. „Jerzy Kawalerowicz: w 10 rocznicę śmierci”. Fotografie z wystawy „Bogdan Dziworski f/5.6” znajdują się we Foyer Teatru Muzycznego, podobnie jak „Portrety reżyserów” Rafała Placka. Wystawę pt. „Krzysztof Ptak: fotografie” można oglądać we foyer Nowej Sceny Teatru Muzycznego. W związku z Festiwalem odbywa się też kilka wystaw plenerowych. W Parku Rady Europy „Grupa filmowa Walkiria” oraz wystawa plenerowa ELLE „Narodziny gwiazd”, a przy Placu Grunwaldzkim wstawa IPN „Kino i teatr pod okupacją” oraz łódzką ekspozycję pt. „Miasto kultury, miasto filmu”.

Sponsorami głównymi 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych są PKO Bank Polski i PKN Orlen. Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdyni. Współorganizatorzy: Telewizja Polska SA, HBO Polska, Instytut Adama Mickiewicza, Ministerstwo Rozwoju.