Czysta Klasyka – 100. rocznica urodzin Jerzego Kawalerowicza

Czysta Klasyka – 100. rocznica urodzin Jerzego Kawalerowicza

 

Czysta Klasyka – 100. rocznica urodzin Jerzego Kawalerowicza

Jedną z flagowych sekcji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych jest Czysta Klasyka – prezentacja zrekonstruowanych cyfrowo arcydzieł polskiej kinematografii. Tegorocznym bohaterem sekcji będzie Jerzy Kawalerowicz – z okazji 100. rocznicy urodzin. Dla historii polskiego kina to postać ważna z wielu powodów. Ten wybitny twórca nie tylko osiągał artystyczne sukcesy jako reżyser, ale też współtworzył powojenną polską kinematografię, przez wiele lat stał na czele legendarnego Zespołu Filmowego, a następnie Studia „Kadr”, był jednym z filarów Szkoły Polskiej, wykładał w PWSFTviT w Łodzi, a ponadto był współzałożycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

„W tym roku w Gdyni w ramach Czystej Klasyki pokażemy filmy różnorodne, z kilku okresów twórczości Jerzego Kawalerowicza, jednak wszystkie na swój sposób aktualne. Dziś w dobie wielu debiutów i pewnego rodzaju pokoleniowej odnowy naszego kina warto wracać do pereł polskiego filmu i dzięki nim budować most między starym a nowym i ciągłość naszej kinematografii” – podkreśla Dyrektor Artystyczny Festiwalu Tomasz Kolankiewicz.

Do sekcji wybraliśmy tytuły, które reprezentują odmienne style, zainteresowania i okresy w twórczości Jerzego Kawalerowicza. „Od pierwszego międzynarodowego sukcesu, który odniósł filmem Pociąg (1959), poprzez odważną obyczajowo, ale źle przyjętą w momencie premiery Grę (1968), która stanowi próbę poetyki nowofalowej, po historyczny dramat Śmierć prezydenta (1977), będący rekonstrukcją wydarzeń, które położyły się cieniem na całych losach II Rzeczypospolitej. Przykłady te dowodzą z jednej strony wszechstronności i ewolucji stylu Kawalerowicza, z drugiej jednak potwierdzają, że każdemu filmowi potrafił nadać autorski charakter” – mówi Miłosz Stelmach, filmoznawca, krytyk filmowy, redaktor naczelny kwartalnika „Ekrany”, kurator sekcji i autor wprowadzeń do filmów.

 

Lista filmów w sekcji Czysta Klasyka:
Pociąg (1959)
Gra (1968)
Śmierć prezydenta (1977)

 

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 12–17 września 2022 r.