Deklaracja środowiskowa 48. FPFF

Deklaracja środowiskowa 48. FPFF

Festiwal w Gdyni, podobnie jak inne wydarzenia o tak dużej skali, generuje ślad węglowy. Organizatorom zależy, by go minimalizować, dlatego systematycznie wprowadzają ekologiczne rozwiązania, które mają uczynić Festiwal bardziej zielonym. Są to m.in. ograniczenie ilości drukowanych materiałów promocyjnych oraz wykorzystanie smyczy do akredytacji i karnetów z poprzednich edycji (zachęcamy, by zabrać własne z wcześniejszych lat); nowy model pakietu festiwalowego, do którego Mecenas 48. FPFF Energa SA przygotował bidony, a Partner Strategiczny Irena Eris wielorazowe torby; elektryczne autobusy festiwalowe czy promocja wśród uczestników pitnej wody z ogólnodostępnych dystrybutorów dostarczanej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni (zabierzcie ze sobą wielorazowe butelki!). Dodatkowo, Kino Polska ponownie uruchomi stacje rowerowe na terenie Placu Grunwaldzkiego (tuż przy kolejce na Kamienną Górę) oraz przed Centrum Handlowym Riviera, by uczestnicy mogli przemieszczać się między obiektami festiwalowymi na dwóch kółkach!

Po raz drugi na FPFF przyznana zostanie nagroda „Klimatyczny film”, zainicjowana i ufundowana przez markę Electrolux, która ma wyróżnić najbardziej przyjazną środowisku produkcję filmową i zwrócić uwagę na palący problem nadmiaru odpadów i śladu węglowego produkowanych przez branżę audiowizualną. W ramach Gdynia Industry odbędzie się warsztat „Zielony film od podstaw” dla scenarzystów i producentów z pięciu szkół filmowych, którzy przyjadą do nas ze swoimi nowymi projektami. Podczas warsztatów dowiedzą się, jak rozwijać scenariusz i przygotowywać proces produkcji, aby był bardziej zrównoważony. Partnerem warsztatów jest firma Orka.

Program projekcji, wydarzeń branżowych i towarzyszących znajdą się w aplikacji mobilnej FPFF i na stronie internetowej. Za pomocą aplikacji będzie można także rezerwować wstęp na pokazy. Bilety na festiwalowe seanse będą do pobrania na telefon w formie elektronicznej – nie trzeba ich drukować.

Na gości festiwalowych czekać będzie ekologiczna kawa od Julius Meinl, posiłki ekipy festiwalu porcjowane będą według potrzeb danej osoby i podawane na wielorazowych talerzach, a wolontariusze otrzymają wegeteriańskie zupy, które nie wygenerują ani grama plastiku – Soup Culture zaserwuje je w kubeczkach, które można zjeść.

W tym roku posadziliśmy 500 drzew w ramach akcji Posadzimy.pl. Zamiast ciętych kwiatów, będziemy je symbolicznie wręczać ekipom filmowym.

A te rozwiązania towarzyszą nam na co dzień