Filmy z Gdyni na 44. FPFF

Filmy z Gdyni na 44. FPFF

Program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych tradycyjnie wzbogacają filmy związane z miastem gospodarzem najważniejszego spotkania ludzi polskiej kinematografii. W sekcji pozakonkursowej „Filmy z Gdyni” zaprezentowane zostaną trzy tytuły: dwa filmy dokumentalne i jeden fabularny krótki metraż.

Chętnie korzystamy z prawa gospodarza, by podczas Festiwalu, odwiedzanego przez rzesze miłośników polskiego kina oraz osoby, które decydują o jego kształcie, pokazać tej wyjątkowej publiczności filmy, w których istotny jest wątek gdyński. Często ma on znaczenie dla samej fabuły, kiedy indziej za „film z Gdyni” uznajemy produkcję twórcy, który stąd pochodzi bądź tutaj zdobywał profesjonalne filmowe szlify. Rokrocznie mamy w tej sekcji również produkcje zrealizowane przez trójmiejskich producentów, często przy wsparciu Gdyńskiego Funduszu Filmowego – mówi Leszek Kopeć, Dyrektor FPFF.

Bohaterem dokumentu „Kapitan” w reżyserii Kryspina Pluty jest blisko osiemdziesięcioletni żeglarz, Krzysztof Baranowski. Legendarny kapitan wcale nie wybiera się na emeryturę. Chce zbudować nowy żaglowiec szkoleniowy. Producentem filmu jest Darek Dikti – Biuro Pomysłów z Gdyni. 


Z kolei film dokumentalny Cienie imperium” Karola Starnawskiego, opowiada o losach mieszkańców postsowieckich krajów: Górskiego Karabachu, Ukrainy, Gruzji. To pełnometrażowy debiut reżysera, absolwenta Pomorskich Warsztatów Filmowych oraz wydziału reżyserii w PWSFTiT w Łodzi.

Krótkometrażowy film fabularny „Na strajk!” jest filmem dyplomowym Stanisława Horodeckiego, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W dramacie rodzinnym, nawiązującym do stoczniowych strajków w grudniu 1970 roku, zagrali znakomici aktorzy: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Witold Dębicki, Jan Peszek. 


Pokazy „Filmów z Gdyni” odbędą się w Gdyńskim Centrum Filmowym, gdzie zaplanowano również spotkania z ich twórcami.

Szczegółowy harmonogram ogłosimy 5 września. Wtedy też rozpocznie się sprzedaż biletów na pojedyncze seanse.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.