Filmy z Gdyni

Filmy z Gdyni

Filmy z Gdyni to sekcja 41. Festiwalu Filmowego, prezentująca filmy nierozerwalnie związane z miastem, które z roku na rok umacnia swoją pozycję na kinowej mapie Polski. Cztery filmy dokumentalne opowiadają o osobach i wydarzeniach związanych z Gdynią. Ich twórcy także związani są z „miastem z morza”.

Nie przypadkiem sekcja Filmy z Gdyni znalazła się w programie Festiwalu Filmowego. Od kilku lat w mieście rozwija się prężnie środowisko filmowe, powstają kolejne filmy, produkcyjnie i tematycznie związane z miastem. Wokół Festiwalu Filmowego powstały liczne instytucje i przedsięwzięcia, upowszechniające kulturę filmową w mieście i stymulujące rozwój branży filmowej: Gdyńska Szkoła Filmowa, Gdyński Fundusz Filmowy, Gdyńskie Centrum Filmowe z trzysalowym, coraz bardziej popularnym kinem arthousowym.

„Przemek Dyakowski. Życie na jazzowo” to portret niezwykłego 80-latka, saksofonisty, podróżnika, nierozerwalnie związanego z Gdynią. W filmie o sobie Przemek Dyakowski udziela prostych odpowiedzi na trudne pytania. A w stale zmieniającym się świecie zaleca muzykom przestrzeganie jednej, złotej zasady: zamówienie, wykonanie, honoracja. Reżyser filmu, Andrzej Mańkowski, to postać dobrze znana widzom Festiwalu – podczas poprzednich edycji prezentowane były takie jego tytuły, jak m.in. „Dzieci dzwonią” i „O kinie. Bokiniec”. Reżyser (rocznik 1973), pracujący i mieszkający w Gdyni, jest pomysłodawcą projektu „DEKALOG 89+”, reżyserem dokumentu „Lekcja muzyki” (m.in. Prix Italia 2007) oraz komedii „Rubinowe gody” (m.in. Laboratorium Award na 10. Polish Film Festival Los Angeles). Ostatnio w Studiu Munka SFP zrealizował komedię „Pan Rudnicki i samochody”. Jest też autorem m.in. dokumentu „Gdynia” i fabuły „Filiżanki Yoko Ono”.

„Pan Werner” to 17-minutowa impresja dokumentalna zrealizowana przez Wandę Dittrich, Mateusza Kolduna, Mariusza Wirskiego. Bohater filmu – Werner Feliks Rzeźnikowski – harcerz, członek Szarych Szeregów, były więzień obozu koncentracyjnego KL Stutthof, ocalały z Marszu Śmierci – opowiada niełatwe dzieje swojego życia. Historia z perspektywy mieszkańca niewielkiej miejscowości na Pomorzu rzuca nowe światło na życie Kaszubów w czasach przedwojennych, w trakcie II Wojny Światowej i w powojennej Polsce.

Twórcami filmu są… poloniści, absolwenci i pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego, od lat związani z trójmiejską kulturą filmową, m.in. z DKF-em „Miłość blondynki”. Wanda Dittrich (ur. 1986), doktor nauk humanistycznych na Uniwersytecie Gdańskim, jest organizatorką wielu konferencji naukowych oraz wydarzeń kulturalnych i artystycznych, scenarzystką i współautorką filmów niezależnych takich jak „Performance”, „Possession”, „Proces”, „Fa(e)ces”. Mateusz Koldun (ur. 1987) pracuje w studiu naukowej telewizji Politechniki Gdańskiej. W 2013 ukończył z tytułem reżysera warszawską Akademię Filmu i Telewizji. Jest autorem kilkudziesięciu produkcji telewizyjnych i internetowych (reportaży, spotów, wywiadów) oraz niezależnych produkcji dokumentalnych i fabularnych. Mariusz Wirski (ur. 1984), doktorant polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim, to filmoznawca, literaturoznawca, animator kultury, organizator konferencji naukowych i wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Jako niezależny filmowiec i artysta wideo, zrealizował kilkaset filmów dokumentalnych, animowanych i eksperymentalnych, m.in. „Performance”, „Somnus Redux”, „Passerby”, „Past Perfect”, „Fa(e)ces”, „W starym kinie”, „45-39”,

Pełnometrażowy film dokumentalny „Miejsce” w reżyserii Macieja Buszmana i Wojciecha Kullinga, przez pryzmat jednej placówki (gdyńskie IX LO) pokazuje w szerokim spectrum stan polskiego szkolnictwa. Obraz współczesnej oświaty tworzą wypowiedzi uczniów, absolwentów, nauczycieli i pracowników szkoły. Nie jest to jednak film tylko o szkolnictwie. To dokument o ludziach, ich marzeniach i pragnieniach, ich obawach i wątpliwościach.

Maciej Buszman to tegoroczny maturzysta, muzyk i filmowiec, związany z Gdynią, twórca nagradzanych, krótkometrażowych filmów „W bezkresie” i „Kontrast” oraz teledysków dla trójmiejskich zespołów rockowych. Film „Miejsce” to jego pierwszy dokument. Wojciech Kulling (ur. 1972 roku w Gdyni) od kilkunastu lat prowadzi DKF „Gadające Głowy”. Wydał trzy książki poetyckie, a od niedawna jest scenarzystą.

Bohaterką 40-minutowego dokumentu „Cheerleaderki” jest Monika, kapitan grupy tanecznej Cheerleaders Flex Sopot. Pewnego dnia dziewczyna staje przed olbrzymim wyzwaniem – ma stworzyć pierwszą w Polsce drużynę tancerek na wózkach inwalidzkich. Pełna obaw ale jednocześnie bardzo ambitna i zdyscyplinowana przyjmuje tę propozycję. Po raz pierwszy w życiu przyjdzie jej – wysportowanej, w pełni sprawnej i pięknej dziewczynie – pracować z ludźmi fizycznie ograniczonymi jednak nie mniej ambitnymi niż ona sama. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Sławomir Witek, producentem – pracujący na stałe w Gdyni Jakub Maj.

Sławomir Witek jest absolwentem historii na UG oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej, operatorem obrazu i reżyserem. Jest autorem zdjęć do „Oleny” Elżbiety Benkowskiej i „Matki” Łukasza Ostalskiego oraz do filmu nowelowego „Nowy Świat”, reżyserem i scenarzystą filmów „Ostatni sezon”, „Prawdziwy miód” i „Siedmiu mężczyzn w różnym wieku”

– Jak co roku, dbamy o odpowiednią obecność filmów realizowanych w Gdyni i/lub przez Gdynian – mówi Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu. – Zarówno dla mnie, jak i dla opiekującego się tą sekcją dyrektora Festiwalu Leszka Kopcia, obecność filmów połączonych tak silnymi więzami z samym miastem, w którym od tylu już lat gości nasz Festiwal, ma szczególne i bardzo emocjonalne znaczenie. Cieszę się, że znów pojawiło się kilka filmów, dzięki którym uczestnicy Festiwalu będą mogli lepiej poznać miasto, które jest domem najważniejszego narodowego festiwalu filmowego.


41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września 2016 roku.

Zobacz opisy filmów.
Aby uzyskać dostęp do materiałów dla dziennikarzy, kliknij w link.