First Cut Lab Poland 2019. Warsztaty podczas 44. FPFF

First Cut Lab Poland 2019. Warsztaty podczas 44. FPFF

First Cut Lab Poland to program zaprojektowany z myślą o nowo powstających polskich filmach fabularnych, będących na etapie próbnego montażu. Trwa nabór zespołów, złożonych z reżyserów i producentów, które wezmą udział w specjalistycznych warsztatach podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Głównym celem międzynarodowego programu First Cut Lab jest wsparcie potencjału artystycznego wybranych próbnych montaży, a jednocześnie zwiększenie możliwości festiwalowych i dystrybucyjnych już ukończonych filmów. Jak dotąd skorzystało z niego trzydzieści filmów fabularnych. Wśród polskich produkcji, które uczestniczyły w warsztatach First Cut Lab, są takie tytuły jak „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej czy „Nina” Olgi Chajdas. W 2018 roku pięć filmów wspieranych przez program miało swoje premiery na festiwalach w Rotterdamie, Berlinie, Cannes, Toronto i San Sebastian.

Podczas warsztatów, które odbędą się w Gdyni w trakcie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, wybrane zespoły złożone z producenta i reżysera wyświetlą cały próbny montaż podczas prywatnej sesji oraz otrzymają ekspercką opinię na temat montażu od międzynarodowych doradców filmowych. Wśród nich jest szef programu First Cut Lab, Matthieu Darras, ekspert Eurimages & Creative Europe, wcześniej między innymi dyrektor Europejskiej Sieć Młodego Kina NISI MASA oraz dyrektor artystyczny TorinoFilmLab.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 20 sierpnia 2019 roku. Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: LINK

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu pod adresem matthieu.darras@firstcutlab.eu.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.