Gala wręczenia nagród PISF

Ceremonię wręczenia nagród rozpoczęło wystąpienie dyrektor Instytutu Agnieszki Odorowicz oraz prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. – Nasza gala to ukłon złożony ludziom, bez których nasze filmy nie trafiłyby do widza. Chcemy dzisiaj dostrzec tych, których twarzy czasem nie znamy. Ludzi, którzy dla polskiego kina codziennie wykonują ogromną pracę – dzięki swojej pasji, zaangażowaniu i doświadczeniu; ludzi, bez których film nie dotarłby do swojego widza a to przecież największe zadanie sztuki filmowej – powiedziała Agnieszka Odorowicz.

Galę poprowadziła Anna Dereszowska. Co ciekawe – występując wyłącznie na kinowym ekranie. Reżyser i scenarzysta wydarzenia Krzysztof Materna tym razem zaskoczył widzów zebranych na uroczystości formułą serialową, namawiając do udziału w odcinkach prezentujących poszczególne kategorie znanych aktorów: Maję Komorowską, Annę Seniuk, Magdalenę Cielecką, Janusza Gajosa, Maję Ostaszewską, Mirosława Bakę i Piotra Machalicę.

Oto tegoroczni Laureaci Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:

W kategorii „Dystrybucja Polskiego Filmu" za rok 2009 nagrodzone zostało Wydawnictwo DVD Telewizji Kino Polska. Nagrodę dyrektor artystycznej wydawnictwa Annie Rembowskiej wręczyła Katarzyna Figura. Wydawnictwo to zostało powołane w 2008 roku w celu kontynuowania misji programowej telewizji Kino Polska na rynku DVD. Telewizja Kino Polska funkcjonuje od 7 lat jako jedyny kanał telewizyjny w Polsce i na świecie, poświęcony wyłącznie popularyzacji polskiego kina. Telewizja Kino Polska została uhonorowana Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w roku 2007 w kategorii „Program telewizyjny" za całokształt. Pozostali nominowani w tej kategorii: ITI Cinema za dystrybucję filmu „Wojna polsko-ruska" oraz Narodowy Instytut Audiowizualny za Polską Szkołę Dokumentu.

W kategorii „Audycja radiowa lub program telewizyjny" zwycięzcą został Ryszard Jaźwiński – dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia za cykl „Trójkowo-Filmowo". Nagrodę otrzymał z rąk aktorki Grażyny Szapołowskiej. Autorska audycja Ryszarda Jaźwińskiego pojawiła się na antenie „Trójki" w 1997 roku. W „Trójkowo-Filmowo" można znaleźć aktualne informacje dotyczące wszelkich wydarzeń filmowych – omówienia premier kinowych i nowości DVD, korespondencje zagraniczne, relacje z planów kręconych dopiero filmów i festiwali filmowych. Częstymi gośćmi są aktorzy, reżyserzy i inni twórcy polskiego kina. W tym roku audycja była nominowana po raz trzeci do Nagród PISF. Pozostali nominowani w tej kategorii to Grażyna Torbicka za cykl „Kocham Kino" w TVP2 oraz Agnieszka Egeman za program „Aktualności Filmowe" w Telewizji Canal+.

Kolejne statuetki wręczył dziennikarz Max Cegielski. W kategorii „Portal internetowy" nagroda przypadła autorom stron Bazafilmowa.pl i Filmpolski.pl: Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i PWSFTTviT w Łodzi. Nagrodę odebrali Anna Romanowska (SFP) oraz Jarosław Czembrowski (PWSFTTviT). Pozostałe nominowane strony w tej kategorii: Fototeka Filmoteki Narodowej, Stopklatka.pl, Filmweb.pl.

Nagrodą za najciekawszą książkę o tematyce filmowej uhonorowano album „Ach! Plakat filmowy w Polsce" Doroty Folgi-Januszewskiej wydany przez Wydawnictwo „Bosz". Statuetkę wręczyła dyrektor programowy Canal+ – Beata Ryczkowska. Pozostałe nominowane tytuły to „Kino, wehikuł magiczny. Przewodnik osiągnięć filmu fabularnego. Podróż piąta 1974-1981" Adama Garbicza(Wydawnictwo Literackie), „Kino nieme. Historia kina" tom I pod redakcją Tadeusza Lubelskiego, Iwony Sowińskiej i Rafała Syski (Wydawnictwo Universitas) oraz „Noce i dnie mojego życia" Jerzego Antczaka (Wydawnictwo Axis Mundi).

Z rąk Janusza Kondratiuka nagrodę dla najważniejszego krajowego wydarzenia filmowego odebrali przedstawiciele Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film": dyrektorzy Jacek Paprocki i Janusz Kijowski oraz producent wydarzenia Paweł Strojek. Impreza ta była nominowana do Nagrody PISF po raz trzeci. Oprócz "Młodzi i Film", nominacje otrzymały: 34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Małopolska Sieć Kin Cyfrowych.

Nagrodę w kategorii „Międzynarodowe wydarzenie filmowe" otrzymał 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty. Dyrektorowi festiwalu Romanowi Gutkowi statuetkę wręczył Robert Więckiewicz. Jak podkreśla dyrektor ENH Roman Gutek impreza ta jest festiwalem wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem.
Inne nominowane wydarzenia w tej kategorii: 25. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, 4. Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi", 11. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy".

W kategorii „Rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii" nagrodzono Grzegorza Molewskiego za pionierskie działania w zakresie cyfrowej rekonstrukcji polskich filmów. – Cyfryzacja to praca zbiorowa – podkreślił laureat, dziękując całej ekipie programu KinoRP. Statuetkę wręczył Jacek Bromski. Do nagrody tej była również nominowana firma The Chimney Pot za rekonstrukcję cyfrową filmu „Sanatorium pod klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa.

Kolejną nagrodę wręczył Piotr Adamczyk. W kategorii „Podmiot prowadzący kino" zwyciężyło krakowskie Kino Pod Baranami. Nagrodę odebrały Bożena Gierat i Maria Magdalena Gierat oraz Wojciech Drąg. Nagrodzone kino mieści się w Pałacu Pod Baranami – jednym z najstarszych krakowskich pałaców. W tym miejscu kino rozpoczęło działalność w 1969 roku. Kino Pod Baranami znane jest ze specjalnej, kameralnej atmosfery oraz dobrego programu, który proponuje swoim widzom. Jak możemy przeczytać na stronie kina: to swoisty art-house, miejsce, w którym nie ma zapachu popcornu, ale są za to dobre filmy. Inne nominowane kina w tej kategorii: Kino Amok w Gliwicach, Kino Sokół w Nowym Sączu, Kino Muza w Poznaniu oraz Kino Charlie w Łodzi

Przedstawicielka TVP Kultura Katarzyna Malinowska wręczyła statuetkę Konradowi Klejsie – w kategorii „Edukacja młodego widza" nagrodzona została publikacja „Kino bez tajemnic" pod redakcją prof. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej, Konrada Klejsy, Tomasza Kłysa i Piotra Sitarskiego. Pozostali nominowani w tej kategorii to: Ogrody Polskiej Animacji (Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych), Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty) a także 27. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

W kategorii „Promocja za granicą" statuetkę otrzymało Muzeum Kinematografii w Łodzi za dwie wystawy: „100 lat Polskiego Filmu" oraz „Roman Polański. Aktor. Reżyser". Ta ekspozycja została zaprezentowana m.in. w Berlinie jako impreza towarzysząca 60. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu "Berlinale", festiwalom w Pradze oraz Sao Paulo i Rio de Janeiro. Nagrodę z rąk Andrzeja Chyry odebrał dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi Mieczysław Kuźmicki oraz kuratorka Krystyna Zamysłowska. – Wystawy, tak jak kino robi się zespołowo – podkreślił dyrektor nagrodzonej placówki. Pozostałe nominacje w kategorii „Promocja za granicą": Producentka filmu Anna Wydra za promocję filmu dokumentalnego „Królik po berlińsku" na światowych festiwalach filmowych, 7. Festiwal Nowego Filmu Polskiego Filmland Polen 2009 a także Telewizja Polska i Lunapark za promocję zagraniczną filmu „Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki.

W kategorii „Krytyka Filmowa" nagrodę otrzymał Michał Chaciński za cykl rozmów prowadzonych w Studio TVP Kultura. Werdykt ogłosiła zeszłoroczna laureatka tej kategorii – Maria Kornatowska. Do tegorocznej Nagrody PISF w tej kategorii nominowali byli: Jacek Rakowiecki za miesięcznik „Film" oraz Błażej Hrapkowicz za recenzje filmowe w roku 2009.

Jako najlepszy Dyskusyjny Klub Filmowy nagrodzono DKF Mikro-Odeon w Krakowie, którego organizatorem jest od lutego 2009 roku Stowarzyszenie Szczyt Kultury wraz z Klubem Sztuki Filmowej MIKRO&mikrofala. Statuetkę wręczył Wiktor Zborowski. Pozostałe nominowane kluby filmowe: DKF Klatka w Poznaniu (Centrum Kultury Zamek), DKF Miłość Blondynki w Gdańsku (Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego).

W tym roku Rada Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej postanowiła przyznać także Nagrodę Specjalną dla Mecenasa Polskiego Kina. Nagrodę wręczył Wojciech Marczewski. Laureatem została Telewizja Canal+, od wielu lat współfinansująca polskie filmy (ich liczba przekracza 150). Przedstawiciel stacji Bernard Le Guern podziękował za 15 lat wspólnej pracy dziennikarzy i pracowników oraz podkreślił różnorodność wspieranych przez Canal+ projektów.

Tegoroczna gala została zorganizowana przy udziale i wsparciu władz Sopotu i prezydenta miasta Jacka Karnowskiego.
red. /www.pisf.pl/