Galeria zdjęć Rafała Placka

Galeria zdjęć Rafała Placka

Od 10 lat fotografuje reżyserów. W subtelny sposób pokazuje związek człowieka z jego dziełem. Na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni będzie kontynuował swój projekt i obejrzymy kolejną odsłonę Galerii.


Projekt fotograficzny realizowany m.in w ramach Festiwalu Filmowego w Gdyni obejmuje cykl portretów dedykowany filmom a pośrednio, ich reżyserom. Misją przedsięwzięcia jest zapisanie w obrazie fotograficznym momentu obecności na festiwalu czołówki polskich filmów.

Na cykl składa się seria portretów reżyserów, które pełnią niejako zastępczą rolę wobec nadrzędnej idei projektu, jaką jest wykonanie portretu wyróżnionych filmów. Ambicją cyklu jest uchwycenie klimatu konkretnego filmu i odwzorowanie go poprzez relację zbudowaną na planie pomiędzy fotografem a reżyserem. Cykl z jednej strony odwołuje się do corocznie wybieranej ścisłej czołówki polskich filmów, z drugiej zaś, jest wyrazem utopijnego pragnienia: sportretowania samego medium, jakim jest film.

Rafał Placek

Fotograf, absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim. Działa w przestrzeniach wizualnych kultury, biznesu i przemysłu w obszarach, które bezpośrednio zmieniają rzeczywistość. Portretując miejsca i ludzi, poszukuje w nich szczególnego charakteru oraz intensywności, będących motorem owych przemian. Autor projektów fotograficznych na Festiwalu Filmowym w Gdyni, Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego „Off Camera w Krakowie oraz współautor Galerii Portretu na Wrocławskim Festiwalu Filmowym „Nowe Horyzonty. Założyciel marki wizualnej „portretbiznesu.com”. Animator warsztatów fotograficznych dla młodych twórców z Trójmiasta.