Filmy nominowane do nagrody Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka

Filmy nominowane do nagrody Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka

Na popołudniowych seansach w kinie Helios młodzi widzowie obejrzą pięć tytułów: „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu” Anny Błaszczyk, „O psie, który jeździł koleją” Magdaleny Nieć, „Kajtek Czarodziej” Magdaleny Łazarkiewicz, „Nawet myszy idą do nieba” Jana Bubenička i Denisy Grimmovej, „Film dla kosmitów” Piotra Stasika. Najlepszy film, głosami publiczności, zdobędzie nagrodę Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka, która zostanie wręczona na Młodej Gali.

Gdynia Dzieciom to wyjątkowo wdzięczna część festiwalu, ze swoją żywiołową, ale też wymagającą publicznością. Polskie kino dla dzieci i młodzieży przeżywa teraz bardzo dobry okres. Cieszy mnie, że w Gdyni pokażemy nie tylko najlepsze produkcje ostatniego sezonu, ale też gorące premiery. Drugi raz w historii festiwalu przyznana zostanie także nagroda młodej publiczności: Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka. Trzymam kciuki za twórców i widzów, konkurencja zapowiada się zażarta! – mówi Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Tegoroczna Gdynia Dzieciom prezentuje najlepsze, a także najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie. Na początek, na pięknej Scenie Dużej Teatru Muzycznego, dwie wyjątkowe premiery i długo oczekiwane adaptacje dla młodzieży: „Kajtek Czarodziej” Magdaleny Łazarkiewicz na motywach słynnej powieści Janusza Korczaka oraz „O psie, który jeździł koleją” Magdaleny Nieć na motywach opowiadania Romana Pisarskiego. Można się zastanawiać, czy bardziej płakaliśmy na opowieści o bohaterskim czworonogu, czy na finiszu „Chłopców z Placu Broni”.

Czesko-słowacko-polsko-francuska animacja dla najmłodszych „Nawet myszy idą do nieba” to jeden z największych sukcesów europejskiego kina dziecięcego, z nominacją do nagrody EFA, nominacją do Cezara i z Czeskim Lwem. A nade wszystko ze znakomitymi polskimi lalkami. Do tego na słodki deser popularna animacja Anny Błaszczyk z 2022 roku „Przytul mnie”. Poszukiwacze miodu”.

Regulamin przeglądu Gdynia Dzieciom organizowanego w Konsulacie Kultury i Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni w dniach 18-22 września 2023 r.

____ 

Filmy nominowane do nagrody Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka:

„Kajtek Czarodziej”, reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz

„O psie, który jeździł koleją”, reżyseria: Magdalena Nieć

„Przytul mnie. Poszukiwacze miodu”, reżyseria: Anna Błaszczyk

„Nawet myszy idą do nieba”, reżyseria: Denisa Grimmova, Jan Bubenicek

„Film dla kosmitów”, reżyseria: Piotr Stasik