Gdynia Industry

Gdynia Industry

Spotkania branżowe i debaty o tym, co w kinie najważniejsze i aktualne, to nieodłączna część programu Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Tegoroczna edycja Gdynia Industry odbędzie się, podobnie jak cały Festiwal, w przestrzeni wirtualnej. Nie zabraknie wątków ekologicznych oraz okazji do zacieśniania międzypokoleniowych kontaktów wśród polskich filmowców.

PANEL: ZRÓWNOWAŻONA PRODUKCJA FILMOWA W POLSCE
10 grudnia 2020, 13.00

O Zielonej Produkcji Filmowej mówi się od kilku lat – twórcy oraz producenci coraz częściej zwracają uwagę na ekologiczną stronę swoich projektów i ich realizacji. Zapraszamy do dyskusji, w której udział wezmą reprezentanci twórców i producentów, regionalnych funduszy filmowych, aby wspólnie zastanowić się nad tym, jak wygląda sytuacja polskiej branży, jaki jest model, do którego chcemy dążyć, oraz jak branża może działać proekologicznie.

JEDEN NA JEDEN
8-12 grudnia 2020, 11.00–13.30

W ramach 45. FPFF młodzi filmowcy i filmowczynie będą mieli okazję porozmawiać z doświadczonymi producentami, którzy w ramach krótkich spotkań odpowiedzą na ich pytania i wsparciem mentorskim wskażą możliwe kierunki działań na ścieżce kariery filmowej. Spotkania odbędą się w formule dwudziestominutowych wideokonferencji. Każdego dnia jeden z mentorów w ciągu dwóch godzin będzie mógł odbyć pięć tego typu spotkań. Zaprosiliśmy Ewę Puszczyńską, Katarzynę Malinowską, Leszka Bodzaka, Jana Kwiecińskiego i Mariusza Włodarskiego. Aby wziąć w nich udział, twórcy i twórczynie będą musieli zarejestrować. W spotkaniach mogą uczestniczyć osoby nieposiadające akredytacji.

Aby wziąć w nich udział, twórcy i twórczynie będą musieli zarejestrować się poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj: https://bit.ly/1na1-45fpff

DEBATA O POLSKIM FILMIE
13 grudnia 2020, 12.00

Jaki obraz polskiego kina wyłania się po 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych? Na zakończenie tegorocznej edycji zapraszamy na dyskusję, w której udział wezmą członkowie jury, krytycy filmowi oraz przedstawiciele instytucji kultury, aby wspólnie porozmawiać o kondycji polskiego kina i możliwych kierunkach na przyszłość.

ZBLIŻENIE NA… KINO MŁODZIEŻOWE
Organizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty i Festiwalem Kino Dzieci seria webinarów, które mają odpowiedzieć na pytania: Jakie kino dla dzieci i młodzieży chce oglądać młoda publiczność? Jak zrobić dobry film młodzieżowy, który dostanie się na festiwale? Jak dystrybuować film młodzieżowy w dobie pandemii?. A także wykład o prawach autorskich w internecie, skierowany do uczniów szkół podstawowych i liceum.

Koprodukcja z Chinami, na przykładzie projektu „Przytul mnie” studia Animoon
11 grudnia 2020, 11.00-12.00 / współorganizator: Kids Kino Industry

Temat dotarcia do rynku azjatyckiego a szczególnie chińskiego to ostatnio gorący temat w branży audiowizualnej dla dzieci. Chiny i cała Azja to ogromny rynek sprzedaży i dystrybucji, który marzy się każdemu producentowi. Dotychczas było to stosunkowo zamknięte i mało znane terytorium, jednak Chiny coraz chętniej szukają europejskiego kontentu. Sesje będzie poświęcona koprodukcji z Chinami, wyzwaniami i zaletami, które omówimy na przykładzie projektu „Przytul mnie” realizowanego przez studio Animoon.

Kształtowanie produkcji między art-housem a nurtem komercyjnym
11 grudnia 2020, 14.00-15.00 / współorganizator: Kids Kino Industry

Do sesji zaprosiliśmy wielokrotnie nagradzaną i doświadczoną producentkę Leontine Petit z firmy Lemming Films (Holandia). Produkowała wiele filmów dla dzieci zarówno komercyjnych jak i bardziej art-housowych, a także angażuje się w koprodukcję filmów artystycznych; jej ostatni film to „Berlin Alexanderplatz”. Leontine poruszy zagadnienia związane z różnicą w pozyskiwaniu finansowania dla obu rodzajów projektów, procesem twórczym, oczekiwaniami widowni i specyfiką dystrybucji.

Wykład mistrzowski Philipa LaZebnika
11 grudnia 2020, 16.00-16.45 / współorganizator: Kids Kino Industry

Wykład skierowany do scenarzystów i reżyserów, poruszający zagadnienia związane ze specyfiką pracy nad projektem filmu dla dzieci. Pragniemy skupić się na warsztacie scenariuszowym charakteryzującym ten rodzaj filmów oraz poruszyć tematykę związaną z pisaniem gatunku. Philip LaZebnik jest scenarzystą filmów pełnometrażowych i seriali, zawodowo związanym z Disney Studios i Dream Works. Jest autorem scenariuszy takich filmów jak „Mulan”, „Pocahontas”, „Książe Egiptu” czy „Droga do El Dorado”.

Tarapaty. Jakie kino dla dzieci i młodzieży chce oglądać młoda publiczność?
11 grudnia 2020, 15.00

Na jakie filmy na swój temat nie chcą chodzić do kina młodzi widzowie i młode widzki? Jakich bohaterów i bohaterek filmowych mają szczególnie dość, a jakim kibicują? Czy dorośli twórcy i twórczynie rozumieją jeszcze potrzeby młodej widowni? A może, jak to niekiedy bywa, tylko tak im się wydaje? W czasie debaty z udziałem młodej publiczności porozmawiamy zatem m.in. o aktualnej sytuacji polskiego kina dla dzieci i młodzieży. Wspólnie przyjrzymy się również wynikom warsztatów badawczych zrealizowanych przez Karola Jachymka na potrzeby FPFF z grupą uczniów i uczennic – młodych odbiorców i odbiorczyń kina. Prowadzący: Karol Jachymek

Zbliżenie na… kino młodzieżowe. Prawa autorskie w internecie – wybrane zagadnienia
8 grudnia 2020, 9.00

Referat i dyskusje dla uczniów szkół podstawowych i liceum. W trakcie referatu i dyskusji poruszane będą kwestie dotyczące m.in. regulacji prawnych z zakresu tytułowego zagadnienia, definicji utworu czy też środków ochrony autorskich praw majątkowych. Prowadzący: dr Łukasz Kodłubański

FILMOTEKA SZKOLNA
Na 45. FPFF nie może zabraknąć zajęć Filmoteki Szkolnej przygotowanych z myślą o nastoletnich uczestnikach Festiwalu. W programie m.in.: cykl debat „Skrytykuj!”, wykładów, zajęć i quizów bazujących na repertuarze imprezy. Wszystko to dla młodzieży, zarówno ze szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. W tym roku w całości on-line.

Filmoteka Szkolna to program prowadzony przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu PISF. Portal www.filmotekaszkolna.pl udostępnia zbiór ponad stu czterdziestu filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych dla wszystkich etapów edukacji szkolnej oraz materiały dydaktyczne i filmoznawcze. Szkoły, które chcą angażować się w działania z obszaru edukacji filmowej, zapraszamy do udziału w zajęciach prowadzonych w całej Polsce przez nauczycieli – Liderów Filmoteki Szkolnej, edukatorów – Wędrujących Filmoznawców Filmoteki Szkolnej oraz zaproszonych ekspertów. Szczegóły: www.filmotekaszkolna.pl.

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się on-line w terminie 8-12 grudnia 2020 roku.