Gdynia na Horyzoncie. Współpraca z T-Mobile Nowe Horyzonty

Gdynia na Horyzoncie. Współpraca z T-Mobile Nowe Horyzonty

W tym roku podczas 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się projekcja filmu Paula Mazursky’ego z roku 1989 pt. „Wrogowie, historia o miłości” („Enemies: A Love Story”), stanowiącego adaptację powieści Isaaka Bashevisa Singera. W jedną z głównych ról tej zabawnej i przejmującej opowieści o grupie nowojorskich imigrantów, zmagających się z doświadczeniem Holokaustu, wcieliła się Małgorzata Zajączkowska, członkini jury Konkursu Głównego na 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

– Paul był ciekawy ludzi. Potrafił zatrzymać się i rozmawiać z pracownikiem stacji benzynowej z równą uwagą, jak z kolegą reżyserem – mówi Małgorzata Zajączkowska, która przez wiele lat przyjaźniła się z Mazurskym. – Dlatego jego filmy są takie wielowymiarowe. Po tym, kiedy zdecydował się pracować ze mną w filmie „Wrogowie. Historia o miłości”, aż trzy lata zajęło mu zebranie funduszy na to przedsięwzięcie. W tym czasie wielokrotnie rozmawiał ze mną, ale nie o filmie, tylko o naszym życiu, dzieciach, osobistych sprawach. Kiedy doszło do realizacji filmu, wielokrotnie przywoływał nasze rozmowy do budowania postaci.

Aktorka wspomina, że Paul nie spodziewał się aż takiego sukcesu „Wrogów…”. Ostatecznie zdecydowało się zainwestować w jego produkcję studio FOX. Początkowo wydawało się, że film o żydowskiej rodzinie imigrantów przyciągnie do kin tylko określone środowiska. Tymczasem w wielkich miastach film wzbudził duże zainteresowanie, otrzymał nagrody i nominacje amerykańskich stowarzyszeń krytyków (m.in. z Nowego Jorku) oraz trzy nominacje do Oscara – za scenariusz i za role Anjeliki Huston oraz Leny Olin.

Warto wspomnieć, że Paul Mazursky, jako członek Amerykańskiej Akademii Filmowej, zgłosił kandydaturę Andrzeja Wajdy do Oscara za całokształt twórczości, którego polski reżyser otrzymał w 2000 roku. Został uhonorowany przez ambasadora RP w Waszyngtonie tytułem „Amicus Poloniae” nadawanym obywatelom USA za zasługi w budowaniu stosunków polsko-amerykańskich, zwłaszcza za popularyzację osiągnięć polskiej kultury, nauki i promocji w Stanach Zjednoczonych.

Projekcja filmu będzie miała miejsce w dniu 26 lipca 2015 roku (niedziela), a jej gościem specjalnym będzie Małgorzata Zajączkowska. Projekcję zapowie i spotkanie z aktorką poprowadzi Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni. Pytany o pomysł na przypomnienie widzom „Wrogów…”, Oleszczyk odpowiada: – Pokaz ten jest pomyślany jako uczczenie pamięci zmarłego niedawno Mazursky’ego, który jest jednym z moich ulubionych reżyserów amerykańskich, przy jednoczesnym uhonorowaniu pracy wybitnej polskiej aktorki, która od lat z powodzeniem łączy występy w kraju z karierą aktorską w Stanach Zjednoczonych. Film Mazursky’ego to piękny dowód tego, że kino światowe zyskuje dzięki polskim talentom i tematom, a idea Gdyni na Horyzoncie jest taka, by pokazywać punkty styczne kina polskiego i międzynarodowego. Trudno o piękniejszy tego przykład niż właśnie „Wrogowie” – podkreśla Oleszczyk.

30 lipca 2015 roku z kolei, również podczas T-Mobile Nowe Horyzonty, zorganizowany zostanie specjalny lunch w ramach Polish Days, którego gospodarzami będą dyrektorzy Festiwalu Filmowego w Gdyni, Leszek Kopeć i Michał Oleszczyk. Pragną oni podkreślić w ten sposób radość ze współpracy z Nowymi Horyzontami i wskazać, że cele obydwu imprez są zbliżone i ich osiąganie odbywa się w ramach twórczej i przyjacielskiej wymiany doświadczeń.