HBO na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni

HBO na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Współorganizator 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, HBO Polska, zaprasza na bezpłatne pokazy hitów pełnometrażowych z katalogu stacji. Prawdziwą gratką dla profesjonalistów będzie natomiast masterclass HBO o developmencie projektów telewizyjnych.

W ramach tego cyklu widzowie obejrzą trzy pełnometrażowe produkcje HBO: nagrodzoną siedmioma statuetkami Emmy „Temple Grandin’”, adaptację autobiograficznej sztuki Larry’ego Kramera o początkach epidemii AIDS w Stanach Zjednoczonych pt. „Odruch serca” oraz obsypany nagrodami film „Wielki Liberace” o genialnym i ekscentrycznym pianiście włosko-polskiego pochodzenia: Liberace, którego prawdziwe imię brzmiało Władziu.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny!

W filmie „Odruch serca” w reżyserii Ryana Murphy’ego występują m.in.: Mark Ruffalo, Julia Roberts, Matt Bomer, Taylor Kitsch oraz Jim Parsons. Akcja filmu toczy się w środowisku nowojorskich gejów na początku lat 80., kiedy to pojawiają się kolejne śmiertelne przypadki zakażenia tajemniczym wirusem, na który nikt nie zna lekarstwa. Pisarz Ned Weeks (Mark Ruffalo) wraz z grupą przyjaciół stawia sobie za cel zwiększenie świadomości choroby, a także zmianę postrzegania zarażonych nią osób. Istotną rolę odgrywa doktor Emma Brookner (Julia Roberts), która zajmuje się leczeniem chorych zapadających na tę dziesiątkującą środowisko gejów chorobę.

„Temple Grandin” Micka Jacksona opowiada historię młodej kobiety noszącej tytułowe imię i nazwisko. Jej wytrwałość i hart ducha umożliwiły przezwyciężenie ograniczeń spowodowanych chorobą autystyczną, a wsparcie kilku kluczowych osób pomogło jej w zdobyciu edukacji i osiągnięciu sukcesu zawodowego. Jako osoba dorosła zaangażowała się również w propagowanie wiedzy o autyzmie. W filmie zagrali m.in.: Claire Danes, Julia Ormond, David Strathairn, Catherine O’Hara.

„Wielki Liberace” Stevena Soderbergha z wybitną rolą Michaela Douglasa to obsypana nagrodami historia genialnego i ekscentrycznego pianisty włosko-polskiego pochodzenia. Film opowiada historię jego burzliwego związku z młodszym o kilkadziesiąt lat Scottem Thorsonem. Douglas otrzymał za swoją kreację szereg nagród, w tym m.in. statuetkę Złotego Globu i Emmy. Młodego kochanka Liberace, Scotta Thorsona, zagrał Matt Damon, który za swoją rolę otrzymał nominacje m.in. do Emmy, BAFTY i Złotego Globu. Obok nich w filmie wystąpili tak znani aktorzy, jak Dan Aykroyd, Scott Bakula i Rob Lowe. Film był pokazywany na MFF w Cannes. „Wielki Liberace” zdobył 11 nagród Emmy, w tym dla najlepszego miniserialu lub filmu telewizyjnego, dla Stevena Soderbergha – najlepszego reżysera miniserialu lub filmu telewizyjnego oraz za najlepsze kostiumy w miniserialu lub filmie telewizyjnym.

HBO Polska zaprasza profesjonalistów do udziału w Masterclass HBO prowadzonym przez Antony’ego Roota, Executive Vice President of Programming and Production HBO Europe, odpowiedzialnego za lokalne produkcje w 15 krajach, w tym w Polsce, Czechach, w Rumunii i na Węgrzech. Masterclas organizowany jest pod hasłem „Development projektów telewizyjnych – różnice w podejściu do rozwoju produkcji fabularnych na rynku międzynarodowym” i ma odpowiedzieć na praktyczne pytanie, w jaki sposób rozwijać projekty telewizyjne, by odniosły sukces. Anthony Root opowie o podobieństwach i różnicach między rynkami Europy Środkowej a rynkiem amerykańskim, poruszy także temat filozofii produkcji HBO – jakimi projektami jest zainteresowane HBO. Masterclass odbędzie się w Multikinie (sala 4), w czwartek 18 września, o godz. 17.00.

Dyrektor artystyczny Festiwalu, Michał Oleszczyk, podkreśla: Obecność HBO jako współorganizatora znaczy dla nas wszystkich ogromnie dużo. Nie jest żadną przesadą stwierdzenie, że obecna serialowa rewolucja medialna miała swój początek właśnie w HBO. Od „Seksu w wielkim mieście” i „Rodziny Soprano”, poprzez „Sześć stóp pod ziemią” aż po „Grę o tron”, HBO rozwija oryginalne projekty fabularne i dokumentalne, które porywają wyobraźnię całego globu, jednocześnie komentując w sposób wysoce świadomy przemiany obyczajowe i moralne współczesnego świata. Jestem pewien, że zarówno sekcja filmowa, jak i unikalne warsztaty z Anthonym Rootem, będą się cieszyć wielkim i zasłużonym powodzeniem na 39. FFG.