„Heavy Mental” w Gdyni i Ninatece

„Heavy Mental” w Gdyni i Ninatece

Prezentowany w ramach sekcji Inne spojrzenie Festiwalu Filmowego w Gdyni pełnometrażowy debiut Sebastiana Buttnego „Heavy Mental” będzie można obejrzeć w prowadzonym przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) portalu Ninateka.pl w czwartek, 18 września 2014 roku o godzinie 19.00 – w tym samym czasie, kiedy zobaczy go gdyńska publiczność.

„Heavy Mental” (reż Sebastian Buttny, 2013) to bezpretensjonalny obraz nastroju i ducha współczesnych 30-latków żyjących w Polsce. Z ich rozterkami, poczuciem humoru, pragnieniami oraz zatopieniem w paradoksach normalnego życia. Główny bohater – Mariusz, 30-letni aktor, nie może grać – zapomina roli gdy tylko staje na scenie. Chodzi do psychoterapeuty, a częścią jego terapii jest przygotowanie monodramu. Poszukuje równowagi w starodawnej sztuce japońskiego łucznictwa i ćwiczeniach oddechowych – bezskutecznie. Gdy umiera dziadek, Mariusza sytuacja zmienia się diametralnie, za sprawą propozycji od niejakiego Piotra: fana heavy metalu i pracownika opieki społecznej. Owocem jest nietypowy trójkąt i podróż, odsłaniająca największą obawę bohaterów: lęk przed byciem zwyczajnym.

Film Sebastiana Buttnego jest jednym z czterech filmów prezentowanych w ramach debiutującej w programie festiwalu sekcji „Inne spojrzenie”, powołanej przez Michała Oleszczyka, dyrektora artystycznego Festiwalu Filmowego w Gdyni. Sekcja promuje kino odważne, eksperymentalne, z pogranicza gatunków. Znajdą się tu filmy zwracające uwagę niekonwencjonalnym kształtem, które z różnych przyczyn mogłyby mieć problem z konkurowaniem w ramach głównej selekcji, ale na które pragnę zwrócić szczególną uwagę publiczności. Chciałbym, by „Inne spojrzenie” było czymś w rodzaju canneńskiego „Un Certain Regard” – mówi o nowej sekcji Michał Oleszczyk. – Cieszy mnie fakt pokazania filmu Sebastiana Buttnego w NINATECE – dodaje Oleszczyk. – Dzięki niej na jeden wieczór Festiwal Filmowy w Gdyni zagości w całej Polsce, a internauci będą mogli spotkać się z bardzo ciekawym reżyserskim talentem, który skojarzył mi się w trakcie oglądania z tym, co proponują obecnie twórcy amerykańskiego kina niezależnego.

Pierwsze 2000 osób, które w czwartek, 18 września o godzinie 19.00 odwiedzi portal Ninateka.pl będzie miało możliwość obejrzeć film w całości i bezpłatnie. Po raz pierwszy w historii portalu i w historii Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się równoczesny pokaz online filmu prezentowanego festiwalowej publiczności w Gdyni.

W sztuce filmowej interesuje mnie to co nowe, ale przede wszystkim własne, indywidualne, wynikające z wewnętrznego impulsu. Cieszę się, że robimy coś po raz pierwszy. Heavy Mental pokazywany jest w sekcji „Inne spojrzenie” stworzonej właśnie dla takich filmów, które starają się pokazać coś po swojemu, poza utartymi ścieżkami. Projekcja on-line kapitalnie się w to wpisuje mówi o internetowej premierze Sebastian Buttny, reżyser filmu.

Cieszy nas, że Festiwal w Gdyni dołączył do grona imprez filmowych, które wychodzą ze swoją ofertą na zewnątrz kierując ją do społeczności internautów, podobnie jak duże międzynarodowe festiwale europejskie czy amerykańskie. Taka inicjatywa, jak równoczesna internetowa premiera filmu prezentowanego w programie, to znakomity sposób zwrócenia uwagi miłośników kina na istnienie
serwisów oferujących legalny dostęp do filmów –
 mówi Kinga Jakubowska, prezes fundacji Legalna Kultura – NINATEKA odgrywa w ich gronie rolę szczególną zajmując się upowszechnianiem online najciekawszych polskich produkcji filmowych, teatralnych i muzycznych. Marzy nam się, by Gdynia, podobnie jak choćby Festiwal w Rotterdamie, promowała w ten sam sposób młodych twórców z konkursu krótkich metraży i kina niezależnego. Mamy nadzieję, że internetowa premiera „Heavy Mental” to pierwszy krok w tym kierunku.

Prowadzony przez Narodowy Instytut Audiowizualny serwis NINATEKA to nowe kulturalne miejsce w sieci legalnie udostępniające materiały audiowizualne i ich konteksty. Pod adresem Ninateka.pl można znaleźć ponad 3800 materiałów audiowizualnych podzielonych na dziedziny i kategorie. Pod jednym adresem internetowym udostępniane są najlepsze spektakle teatralne, klasyczne dzieła polskiej animacji, dokumenty, etiudy filmowe, fabuły, koncerty muzyki klasycznej i współczesnej, programy publicystyczne i wiele innych trudno dostępnych, często archiwalnych, materiałów audiowizualnych związanych z kulturą. Ninateka.pl to interdyscyplinarne medium, po którym użytkownik, dzięki intuicyjnej nawigacji i zgodnie ze swoimi potrzebami, może się poruszać niczym po wielkim internetowym domu kultury. W dowolnym miejscu i o dowolnej porze dnia i nocy, użytkownik może przełączać się między kategoriami, tak jakby przemieszczał się między teatrem, filharmonią, kinem studyjnym, salą koncertową, galerią sztuki czy klubem muzycznym.

Przez ostatni rok w NINATECE przedstawiono ponad 50 tematów tygodnia i zrealizowano 11 transmisji najważniejszych wydarzeń kulturalnych oraz zaprezentowano łącznie 54 premiery teatralne i muzyczne.

Więcej na: www.nina.gov.pl; ninateka.pl