Interaktywna instalacja Republic of Dreams

Interaktywna instalacja Republic of Dreams

 

W sto trzydziestą rocznicę urodzin Brunona Schulza Instytut Adama Mickiewicza przygotował interaktywną instalację zainspirowaną twórczością pisarza. Republic of Dreams to projekt eksplorujący świat prozy Brunona Schulza. Został stworzony przez Mikę Johnsona wraz z artystami z Polski, USA, Czech i Ukrainy. Od samego początku założeniem było przybliżenie spuścizny pisarza szerokiej publiczności i poprzez wielowymiarowy charakter instalacji dotarcie do osób, które nie zetknęły się nigdy z jego twórczością.

To, co wyjątkowe w tym projekcie, to pragnienie zaproszenia odbiorców do przestrzeni, w której mogą odciąć się od bodźców świata zewnętrznego, zrelaksować i oddać marzeniom sennym. Inspiracją do powstania Republic of Dreams było doświadczenie zasypiania z wykorzystaniem muzyki, dźwięków, takich jak np. synchroniczne dudnienie, aplikacje do medytacji, wideo, techniki świadomego wchodzenia w stan marzeń, hipnozy.

Podczas 47. FPFF instalacja znajdzie się na Placu Grunwaldzkim, w pobliżu Teatru Muzycznego.

Mika Johnson – artysta multimedialny skupiający się na narracjach sennych i doświadczeniach rytuału. Jego prace obejmują projekty oparte na XR (rzeczywistości rozszerzonej), filmy fabularne i dokumentalne, utwory dźwiękowe i wideoklipy. Stworzył międzynarodowy zespół artystów The Dream Collective.

Więcej o projekcie pod adresem: www.republicofdreams.online

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 12–17 września 2022 roku.