Jacek Bromski – Paweł Huelle i premiera 20. Blizy: „Kultura kuchni”

Jacek Bromski – Paweł Huelle i premiera 20. Blizy: „Kultura kuchni”

W 3 (20) 2014 numerze „Blizy” zatytułowanym „Kultura kuchni” piszemy o sztuce kulinarnej jako nośniku i znaku szerszej kultury. Kuchnia, która z jednej strony przynależy do najbardziej powszechnej sfery, ścisłego profanum naszego istnienia, z drugiej strony może w doskonały sposób opowiedzieć o ludzkiej duchowości. Na łamach okrągłej, dwudziestej, Blizy o kulinariach opowiadają m.in.: Piotr Adamczewski, Robert Makłowicz, Paweł Huelle, Adam Wiedemann, Andrzej Grzyb czy Monika Samsel-Chojnacka, nie zabraknie też „Kuchennych egzekucji Magdy Gessler”. Gościem specjalnym spotkania promocyjnego będzie prezenter radiowy, scenarzysta i reżyser Jacek Bromski.

18 września 2014 (czwartek), godz. 18:00 ,InfoBox Gdynia, wstęp wolny

Zmienność historyczna i geograficzna kuchni jest ogromna, podobnie jak jej podatność na globalizację. W każdym miejscu i czasie kultura kulinarna funkcjonuje na różnych półkach. Kuchnia pozostawia też trwały ślad w literaturze, malarstwie, filmie i innych formach sztuki. Równie dobrze, jak poprzez analizę innych dziedzin sztuki, także na podstawie kuchni możemy określić cechy narodów, społeczeństw, grup, jednostek. Nie możemy pominąć przy tej okazji także obecności tego tematu w telewizji. Jak w dobrej książce kucharskiej – przy okazji tego tematu – spróbujemy określić składniki, z których jako mieszkańcy różnych narodów i kręgów kulturowych – dziś się składamy.

„Bliza” to pierwszy w historii magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Redagują: Paweł Huelle – redaktor naczelny; Adam Kamiński – sekretarz redakcji; Piotr Millati-  redakcja eseju; Wojciech Boros – redakcja poezji, Magda Danaj – rysuje.