Konkurs Młodzi o FPFF! rozstrzygnięty!

Konkurs Młodzi o FPFF! rozstrzygnięty!

W tym roku po raz pierwszy w związku z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych ogłoszono konkurs na recenzję polskiego filmu fabularnego. Na konkurs „Młodzi o filmach FPFF!” nadesłano 102 recenzje. Wyzwanie mogły podjąć osoby, które nie ukończyły 25 lat. Materiałem do zrecenzowania były filmy prezentowane w Konkursie Głównym w ostatnich pięciu latach. Konkurs – we współpracy z Festiwalem – zorganizowali producenci Warsztatów krytyki filmowej i nowomedialnej (Gdyńska Szkoła Filmowa, kwartalnik artystyczny „Bliza” oraz zeszyty GSF „Script”).

Do jury zaproszono: filmoznawcę prof. Krzysztofa Kornackiego, utytułowanego młodego krytyka filmowego Grzegorza Fortunę oraz pomysłodawcę i producenta WKFiN, redaktora kwartalnika „Bliza” Adama Kamińskiego.

Pierwsze miejsce – 1000 zł, akredytacja na 43. FPFF, zaproszenie na WKFiN, publikacja recenzji – przyznano Joannie Krygier za recenzję Kampera.

Dwa drugie miejsca – dla każdego z nagrodzonych: 500 zł, akredytacja na 43. FPFF, zaproszenie na WKFiN, publikacja recenzji – zajęli: Łukasz Kiełpiński za recenzję Zjednoczonych stanów miłości, Michał Kurowski za recenzję Królewicza Olch.

Trzecie miejsce – akredytacja na 43. FPFF, zaproszenie na WKFiN, publikacja recenzji – zajęła Olga Stolarczyk za recenzję Zjednoczonych stanów miłości.

Dodatkowo jury wyróżniło osiem recenzji, które zostaną opublikowane w mediach organizatora. Ich autorami są: Weronika Rzeżutka, Marcin Zwolan, Jan Brzozowski, Marysia Majewska, Iga Pękala, Łukasz Mańkowski, Kajetan Zgubieński, Martyna Milewska.

Autorom czterech najlepszych recenzji – Joannie Krygier, Łukaszowi Kiełpińskiemu, Michałowi Kurowskiemu, Oldze Stolarczyk – organizatorzy przyznali nagrody finansowe oraz akredytacje na tegoroczny festiwal. Nagrodzone prace zostaną opublikowane w przestrzeni medialnej organizatorów, podobnie jak dodatkowe osiem tekstów, które otrzymały wyróżnienia.

Nagrodą konkursową są także zaproszenia do udziału w kolejnych sesjach Warsztatów krytyki filmowej i nowomedialnej, które są częścią szerszego programu szkolenia młodych krytyków sztuki prowadzonego przez Gdyńską Szkołę Filmową. Pod okiem znanych i doświadczonych recenzentów młodzież w wieku 15–26 lat szlifuje swoje umiejętności nie tylko pisania o sztuce ekranu, ale także tworzenia wideorecenzji. Najbliższą edycję WKFiN poprowadzą Michał Oleszczyk i Kaja Klimek.

Celem tej inicjatywy jest promowanie wśród młodzieży nie tylko kontaktu ze współczesnym polskim kinem, ale i krytycznego opowiadania o nim. Ponad sto nadesłanych prac świadczy o dużym zainteresowaniu konkursem.

Więcej informacji o konkursie (kliknij).