Kosmiczny tlen

Kosmiczny tlen

„Rezolucja 819” to włosko-francusko-polska koprodukcja, mierząca się z tematem ludobójstwa w Srebrenicy w 1995 roku, którą reżyserował Giacomo Battiato. Karolina Gruszka gra polską patolog sądową (rola ta jest inspirowana prawdziwą biografią), badająca szczątki ofiar. Na spotkaniu z publicznością aktorka opowiadała, że długo przygotowywała się do tej roli, by dogłębnie poznać historię Bałkanów. Chciała też oddać siłę fizyczną i psychiczną, jakiej wymaga praca antropologa sądowego. Gra w obcym języku była dla niej nie tylko wyzwaniem, lecz także inspirującym doświadczeniem. – W obcym języku myśli się o emocji, a nie o słowie – podkreślała. Podobnego zdania był Piotr Adamczyk, który także pracował w filmie zagranicznym, a przy „Rezolucji 819” zadebiutował w roli producenta. – Sam jestem tym faktem zdziwiony – śmiał się podczas rozmowy z widzami. – Zasmakowałem jednak w tej nowej roli, głównie dzięki sukcesowi filmu. Ku naszej radości został on nagrodzony na rzymskim festiwalu, drugim co do wielkości we Włoszech. Adamczyk dodał, że ważne były dla niego polskie wątki w filmie. – Poruszony został temat Katynia, pojawiła się w filmie Warszawa, mieliśmy więc okazję coś opowiedzieć cudzoziemcom o Polsce – wspominał.
Karolina Gruszka zagrała również w rosyjskim „Tlenie” w reżyserii Iwana Wyrypajewa, prywatnie męża aktorki. Oboje pojawili się w kinie przed pokazem. Reżyser prowadził żartobliwy dialog z publicznością. – Jeśli w filmie znaleźli się politycy, jest to czystym przypadkiem. Tak naprawdę jest to film o kosmitach – żartował. – Ja po prostu dziwnie się czuję, rozmawiając o filmie, jeszcze zanim został wyświetlony.
Ta słowna gra reżysera znajduje odbicie także w jego dziele. „Tlen” jest intrygujący w formie, ale oprócz obrazu to właśnie słowo (recytowane, rapowane, śpiewane) jest jednym z bohaterów filmu.
Iwona Łopacińska