Książka „40 lat Festiwalu Filmowego w Gdyni”

Książka „40 lat Festiwalu Filmowego w Gdyni”

W 2005 roku SFP wydało w Fundacji KINO książkę „A statek płynie… 30 lat Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdańsk – Gdynia”. Nowe wydawnictwo, aczkolwiek korzystające z treści zawartych w książce sprzed 10 lat, będzie miało nieco inny charakter. Zwiększona zostanie liczba zdjęć (zwłaszcza z ostatniej dekady) oraz archiwaliów, druków i pamiątek ze starszych edycji Festiwalu. Wydanie książki wsparł Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dyrektor Artystyczny Festiwalu, Michał Oleszczyk, podkreśla radość z planowanej publikacji: – Poprzednia edycja albumu stoi na moim biurku od dawna, a od momentu otrzymania przeze mnie pracy dyrektora sięgam po nią w zasadzie codziennie. Nowa edycja będzie bezcennym kompendium informacji o najważniejszej imprezie filmowej w Polsce, ale także swoistą kroniką przemian polskiej kinematografii w ostatnich czterech dekadach. To będzie wspaniałe podsumowanie czterdziestoletniej historii Festiwalu, którego mam zaszczyt być częścią.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich było jednym z inicjatorów powołania Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (obecnie – Festiwalu Filmowego w Gdyni). „Nie chcieliśmy się konfrontować sami z sobą, ani nawet z krytykami, chcieliśmy naszą twórczość prezentować autentycznej widowni, bo jej głos miał dla niej znaczenie. Chcieliśmy nie tyle festiwalu wielkoświatowego, co rzetelnego przeglądu aktualnej polskiej twórczości filmowej i konfrontacji naszego dorobku z widzami” – wspominał początki Festiwalu na łamach książki „A statek płynie…” Jerzy Kawalerowicz, pierwszy prezes SFP i współzałożyciel imprezy. Stowarzyszenie jest współorganizatorem Festiwalu Filmowego w Gdyni, co roku angażuje się m.in. w przygotowanie tak znaczących punktów programu jak „Gdynia Dzieciom” czy Forum SFP.

Redaktorem książki, przygotowywanej przez kilkuosobowy zespół specjalistów, jest dr Anna Wróblewska, rzecznik Festiwalu Filmowego w Gdyni, pracownik naukowy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Premiera książki przewidziana jest podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, który odbędzie się w dniach 14-19 września 2015 roku.