Książki na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Książki na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Festiwal Filmowy w Gdyni to nie tylko promocja polskiej kinematografii, ale także literatury związanej z branżą filmową. Przedstawiamy sześć tytułów prezentowanych podczas tegorocznego Festiwalu.

„POLSKIE KINO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY” – PROMOCJA KSIĄŻKI JERZEGO ARMATY I ANNY WRÓBLEWSKIEJ 

„Polski film dla dzieci i młodzieży” to pierwsza książka w pełny sposób opowiadająca o historii ulubionych filmów dla młodej widowni, ich bohaterów i ich twórców. Autorzy prowadzą czytelnika przez historię polskiego filmu dla dzieci i młodzieży, opowiadają o dziejach studiów filmów animowanych, rozmawiają z trzydziestoma wybitnymi twórcami filmowymi. Książka, wzbogacona o biografie twórców i pełen indeks filmów dla młodej widowni, jest bezcennym źródłem wiedzy o tym, co znane i bliskie każdemu z nas – o filmach naszego dzieciństwa. 
CENTRUM GDYNIA WATERFRONT (PARTER), SALA KONFERENCJI PRASOWYCH, WTOREK, 16 WRZEŚNIA 2014, GODZ. 12:30

„JERZY HOFFMAN. GORĄCE SERCE” – PROMOCJA KSIĄŻKI MARTY SZTOKFISZ

Dla Marty Sztokfisz, dziennikarki i pisarki, kino ma moc magiczną: uwodzi i czaruje. Pisała o kinie, ma bliskie związki z jego twórcami, przeprowadziła z nimi setki rozmów. Książka „Jerzy Hoffman. Gorące serce” jest freskiem, opowieścią o artyście i najciekawszych fragmentach jego życia.
MULTIKINO, SALA 2, WTOREK, 16 WRZEŚNIA 2014, GODZ. 17:00

„OD WAJDY DO KOMASY” – PROMOCJA KSIĄŻKI BARBARY HOLLENDER

Zapraszamy na promocję książki dziennikarki Barbary Hollender będącej opowieścią o kilku pokoleniach polskich artystów o bardzo różnych życiorysach, generacyjnych doświadczeniach, systemach wartości, ambicjach i tęsknotach. Od Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszki Holland, przez małżeństwo Krauzów i Wojciecha Smarzowskiego, aż po pokolenie czterdziestolatków i najmłodszych: Tomasza Wasilewskiego czy Jana Komasę, którzy już zdobyli swoją publiczność.
HOTEL GDYNIA, SALA TURKUSOWA, CZWARTEK, 18 WRZEŚNIA 2014, GODZ. 14:00

„KINO JULIUSZA MACHULSKIEGO” – PROMOCJA KSIĄŻKI ARTURA MAJERA

Zapraszamy na spotkanie z autorem, dr. Arturem Majerem, wykładowcą na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz członkiem Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Książka opisuje zarówno filmy Juliusza Machulskiego, jak i szeroki kontekst ich powstawania. Autor snuje fascynującą opowieść o ostatnich 35. latach polskiej kinematografii, czyniąc reżysera i jego utwory przewodnikiem po jej przełomach i zmianach. Twórca tej miary i charyzmy, co Juliusz Machulski, jest wymarzonym bohaterem, a jego filmy zapraszają do głębokiej wiwisekcji i szerokiej narracji na swój temat.
HOTEL GDYNIA, SALA TURKUSOWA, CZWARTEK, 18 WRZEŚNIA 2014, GODZ. 16:00

„ROMANS Z TEKSTEM” – JAKUB SOCHA ROZMAWIA Z POLSKIMI PISARKAMI

Czego pisarze szukają w kinie i czego kino może nauczyć się z książek? O romansie polskiego filmu z polską literaturą i o tym, dlaczego ten romans najwyraźniej się skończył, o tym, co trzeba zrobić, by ten romans odżył i o tym, czy to w ogóle komukolwiek jest jeszcze potrzebne. Z Ingą Iwasiów, Martą Syrwid i Justyną Bargielską rozmawia Jakub Socha.
HOTEL GDYNIA, SALA TURKUSOWA, CZWARTEK, 18 WRZEŚNIA 2014, GODZ. 18:00

„CZY BĘDZIE Z TEGO DOBRY FILM? PROFESJONALNA ANALIZA I OCENA SCENARIUSZY FILMOWYCH” LUCY SCHER – POLSKA PREMIERA KSIĄŻKI WYDAWNICTWA MYŚLIŃSKI

Wydawnictwo Myśliński to wydawnictwo, które od 2012 roku w serii Biblioteka Scenarzysty wprowadza na polski rynek książki skierowane do scenarzystów i producentów. Podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się promocja najnowszej pozycji, książki „Czy będzie z tego dobry film? Profesjonalna analiza i ocena scenariuszy filmowych” Lucy Scher, unikatowego podręcznika, który w sposób praktyczny i przystępny przedstawia proces analizowania scenariuszy filmowych. Książka dla wszystkich pracujących w branży filmowej, którzy na co dzień piszą lub oceniają scenariusze, ma na festiwalu w Gdyni swoją polską premierę.
CENTRUM GDYNIA WATERFRONT, PONIEDZIAŁEK – PIATEK, 15-19 WRZEŚNIA, GODZ. 10:00-19:30