Laureaci 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty w Gdyni!

Podczas nadchodzącego Festiwalu Filmowego w Gdyni w ramach długoletniej współpracy między festiwalami pokazane zostaną filmy nagrodzone na 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, który trwał w dniach 23 lipca – 2 sierpnia 2015 r.

W programie 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni w sekcji „Na horyzoncie” pokazany zostanie laureat Grand Prix wrocławskiego festiwalu – „Lucyfer” Gusta Van den Berghe oraz laureat nagrody FIPRESCI, trylogia Miguela Gomesa „Tysiąc i jedna noc”: cz. 1, „Niespokojny”, cz. 2, „Opuszczony” i cz. 3, „Oczarowany”.

Dyrektor artystyczny Festiwalu, Michał Oleszczyk, zwraca uwagę na dobrą i długoletnią już współpracę z Nowymi Horyzontami: Podoba mi się, że dokonujemy swoistej programowej wymiany – filmy z Wrocławia pojawiają się u nas, wzbogacając ofertę o kino międzynarodowe, a akcent gdyński pojawia się we Wrocławiu dzięki Gdyni na horyzoncie. W ramach tego wydarzenia odbyło się w lipcu wspaniałe spotkanie widzów z Małgorzatą Zajączkowską, którą w Gdyni z kolei zobaczymy w konkursowej „Nocy Walpurgii” Marcina Bortkiewicza. Joannę Łapińską, dyrektor artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty również cieszy obecność filmów na Festiwalu w Gdyni: – Pokazy filmów z Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w Gdyni to już tradycja. Jeszcze bardziej cieszy mnie, że tytuły, które w tym roku pokażemy, tradycyjny sposób opowiadania w filmie zdecydowanie przekraczają.

„Lucyfer” Gusta Van den Berghe, autora m. in. „Niebieskiego ptaka” pokazywanego podczas 12. Nowych Horyzontów, z Gabino Rodríguezem w tytułowej roli, nakręcony został w meksykańskiej wiosce u podnóża wulkanu Parícutin przy użyciu tondoskopu. Nawiązuje do biblijnej opowieści o Lucyferze, który podczas swojego upadku z nieba do piekieł spędza jakiś czas na ziemi. Wprowadza zamęt w życiu małej społeczności, prowokując narodziny ludzkiej woli i świadomość dobra i zła.

„Tysiąc i jedna noc” Miguela Gomesa, reżysera nagradzanego na międzynarodowych festiwalach Tabu, opowiada o gospodarczym kryzysie, jaki kilka lat temu dotknął Portugalię, zestawiając jej obraz z poddanymi autorskiej interpretacji „Baśniami z tysiąca i jednej nocy”. Pracując nad filmem, wykorzystał autentyczne historie tych, których dotknęła recesja, nie rezygnując przy tym z typowej dla swojego kina fantazji i szaleństwa. Długo oczekiwana trylogia Gomeza oprócz nagrody FIPRESCI we Wrocławiu zdobyła tytuł najlepszego filmu festiwalu w Sydney oraz była pokazywana w Cannes w sekcji Quinzaine des réalisateurs.

W tym roku w ramach cyklu Gdynia na horyzoncie we Wrocławiu odbyła się projekcja filmu Paula Mazursky’ego z 1989 roku „Wrogowie” („Enemies: A Love Story”) na podstawie powieści Isaaka Bashevisa Singera. W jedną z głównych ról w opowieści o grupie nowojorskich imigrantów zmagających się z doświadczeniem Holokaustu, wcieliła się Małgorzata Zajączkowska, która była gościem 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Projekcja filmu i spotkanie z aktorką prowadził dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk. Pokaz był pomyślany jako uczczenie pamięci zmarłego niedawno Paula Mazursky’ego, autora takich filmów jak „Niezamężna kobieta” i „Harry i Tonto”, a także uhonorowanie pracy polskiej aktorki, która od lat z powodzeniem łączy występy w kraju z karierą aktorską w Stanach Zjednoczonych.

T-Mobile Nowe Horyzonty ma status Partnera 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Sprzedaż biletów na seanse 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, w tym sekcji „Na horyzoncie”, rozpoczęła się na stronie festiwalu.