Laureaci XIX Konkursu im. Krzysztofa Mętraka

Laureaci XIX Konkursu im. Krzysztofa Mętraka

Jury XIX Konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Marcin Adamczak, Darek Arest, Marek Hendrykowski, Błażej Hrapkowicz, Adam Kruk, Artur Majer, Michał Oleszczyk, Radosław Osiński, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Jakub Socha, Michał Walkiewicz, Mateusz Werner i Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z pracami 82 uczestników, na posiedzeniu w dniu 21 kwietnia 2015 r. jednogłośnie postanowiło przyznać następujące nagrody:

  • GRAND PRIX, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł., otrzymuje ANKA HERBUT – za talent prozatorski, zmysłowy styl oraz równie nieoczywistą, co precyzyjną strukturę, które składają się na pewnie zmierzającą krętymi ścieżkami interpretacyjnymi refleksję, gdzie pierwsze skrzypce grają ciało, metafizyka i medium
  • II nagroda, 5 000 zł. otrzymuje PIOTR MIRSKI – za wybuchowy styl, którego energia idzie w parze z intelektualną sprawnością i wielką miłością do kina.
  • III nagroda (ex aequo) po 1 250 zł. otrzymują JAKUB POPIELECKI – za doskonały dziennikarski warsztat, nieoczywisty zakres tematyczny tekstów oraz ich interdyscyplinarność, słowem – za publicystykę filmową na najwyższym poziomie oraz SEBASTIAN SMOLIŃSKI – za bogactwo filmowych i pozafilmowych kontekstów estetycznych, które autor władny jest przywołać na obronę swoich niekonwencjonalnych wartościowań poszczególnych utworów.

Jury postanowiło przyznać następujące wyróżnienia:

  • Karol Kućmierz –za lekkość i wdzięk, z którymi porusza się po audiowizualnej przestrzeni w tekście „Awesome Mixtape 2014: Filmowe wizje muzyki”.
  • Katarzyna Pochmara-Balcer – za dociekliwość, warsztat i smak w odkrywaniu pikanterii węgierskiego kina w tekście o Innym spojrzeniu Karoly Makka.
  • Marta Stańczyk – za napisany z lekkością, interesujący tekst „Żółte eksperymenty”, w którym autorka przygląda się filmom mało znanego duetu Cattet i Forzani.

Konkursu im. Krzysztofa Mętraka ma na celu promowanie młodych ludzi piszących o filmie: studentów, dziennikarzy, krytyków.