Legalna Kultura na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Legalna Kultura na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni

W tym roku Legalna Kultura pojawi się w Gdyni z Kawiarenką Internetową, Konkursem na spot o legalnych źródłach, Poradami Prawnymi i z najnowszą inicjatywą – Kulturą Na Widoku. Zostanie również przyznana – już po raz drugi Nagroda Specjalna w Konkursie Młodego Kina.

III Edycja Konkursu na Spot Legalnej Kultury – „Cyfrowa rewolucja. Stwórz przepis na Legalną Kulturę”
Podczas Festiwalu nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na spot propagujący korzystanie z legalnych źródeł kultury. Hasło tegorocznej edycji brzmiCyfrowa rewolucja. Stwórz przepis na legalną kulturę”. Konkurs ma zwrócić uwagę na kondycję kultury w kontekście zmian cywilizacyjnych i szerokiego dostępu do technologii w cyfrowych czasach. Nadesłane prace oceni jury Konkursu Młodego Kina, a filmy zostaną zaprezentowane podczas projekcji festiwalowych. Główna nagroda to 8 tys. złotych. Wyróżnieniem jest także udział w warsztatach Film Spring Open pod kierunkiem Sławomira Idziaka. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas Gali Młodego Kina w Teatrze Muzycznym 19 września.

Nagroda Specjalna w Konkursie Młodego Kina
Podobnie jak w roku ubiegłym w ramach Konkursu Młodego Kina zostanie przyznana Nagroda Specjalna w wysokości 5 tys. złotych. Wspierając i promując młodych twórców Legalna Kultura chce uwrażliwić widzów, wzbudzić w nich chęć poznania nowego polskiego kina i towarzyszenia mu w rozwoju.

Prawny Box Office – bezpłatne porady prawne dla twórców
Podczas Festiwalu w Gdyni zapraszamy także do Prawnego Box Office. W pobliżu prowadzonej przez Legalną Kulturę kawiarenki internetowej codziennie w godz. 14-17 będzie można porozmawiać z radcą prawnym o niuansach prawniczych przy produkcji filmowej. Porad udzielał będzie mec. Albert Stawiszyński – radca prawny współpracujący z Fundacją Legalna Kultura, członek Komisji Prawa Autorskiego przy MKiDN.

Kultura Na Widoku
Niedawno Legalna Kultura wyszła w przestrzeń publiczną z projektem Kultura Na Widoku, który promuje dostęp do zasobów legalnych źródeł kultury. Instalacja składa się z pięciu regałów. Oferują one dostęp do ponad 600 wyselekcjonowanych treści i utworów – filmów, książek, muzyki, gier oraz archiwaliów z czasów Solidarności. Treści te dostępne są na urządzeniach mobilnych poprzez skrócone linki i kody QR. Instalacja stanie w pobliżu Teatru Muzycznego w Gdyni, gdzie p rzez cały okres trwania Festiwalu korzystać z niej będą mogli wszyscy, którym bliska jest kultura.
Wszystkie materiały, które umieszczone zostały na regałach, dostępne są również na stronie kulturanawidoku.pl.

Kawiarenka Internetowa
Przez cały czas trwania 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni zapraszamy do usytuowanej w Teatrze Muzycznym kawiarenki internetowej Legalnej Kultury. Czekają tam na Państwa dwa stanowiska komputerowe przy których można bezpłatnie skorzystać z Internetu, sprawdzić festiwalowy repertuar, a także zapoznać się z Bazą Legalnych Źródeł kultury i ideami szerzonymi przez Legalną Kulturę. Obecni na miejscu wolontariusze Fundacji z chęcią podpowiedzą, w jaki sposób uzyskać bezpłatne wsparcie w zakresie prawa autorskiego. Z kawiarenki Legalnej Kultury można korzystać przez cały czas trwania Festiwalu Filmowego w Gdyni w godzinach od 9 do 21.