Magia liczby 35

Magia liczby 35

Liczba 35 według numerologii to ósemka (3 + 5 = 8). Ósemka ma zawsze głowę nabitą wielkimi planami. Jej oczekiwania często się spełniają, ponieważ swoje działania wspiera entuzjazmem i wytrwałością. Miejmy nadzieję, że się spełnią oczekiwania co do 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, ponieważ przy jego przygotowaniu entuzjazmu i wytrwałości nie brakowało.
Trzydziesta piąta, jubileuszowa edycja najważniejszego dla polskiego filmu wydarzenia nie odbędzie się jesienią. Decyzją Komitetu Organizacyjnego, w skład którego wchodzą m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Stowarzyszenie Filmowców Polskich, festiwal został przeniesiony na maj.
I chociaż od ubiegłorocznej edycji minęło tylko osiem miesięcy, do Konkursu Głównego zostało zgłoszonych 39 filmów. 15 spośród nich zostanie pokazanych festiwalowej publiczności w ramach przeglądu Panorama Polskiego Kina, a 20 w Konkursie Głównym.
– Po raz kolejny gdyński festiwal będzie miejscem debiutów: sześć konkursowych filmów to właśnie pierwsze produkcje reżyserów – mówi Mirosław Bork, dyrektor artystyczny 35. FPFF. – Zachęcam do uważnego obserwowania tego, co się będzie na festiwalu działo, bo fala młodych filmowców ma co raz donośniejszy głos.
Organizatorzy festiwalu postanowili zareagować na bieżącą sytuację w kraju. – Planujemy zorganizowanie specjalnej zbiórki dla ofiar powodzi, która dotknęła Polskę – zapowiada Leszek Kopeć, dyrektor festiwalu. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na ratowanie zabytków.
eop, mrs