Martin Scorsese Presents – zapraszamy na promocję niezwykłego boksu!

Martin Scorsese Presents – zapraszamy na promocję niezwykłego boksu!

Na rynku pojawiło się unikalne wydawnictwo z wybranymi przez Martina Scorsese dziełami naszej rodzimej kinematografii – odnowionymi cyfrowo, w doskonałej jakości w formie 24 płytowej kolekcji Blu-ray.

Wydawnictwo „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema” – można zakupić w księgarni Gdyńskiego Centrum Filmowego. W czasie trwania festiwalu ma ono promocyjną cenę.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie promujące wydawnictwo w środę, 21 września w Gdyńskim Centrum Filmowym, Sala Goplana, o 15.00. Zainteresowani mogą odebrać zaproszenie w recepcji festiwalowej.

Wydawnictwo to prawdziwa gratka dla kinomanów. Nie tylko polskich, ponieważ opatrzone jest angielskimi i francuskimi napisami. Amerykański reżyser wybrał polskie arcydzieła filmowe, ale tylko te, które są po rekonstrukcji. Wydawnictwo dzieli je na trzy boksy po 8 filmów:

Box 1: „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza”, „Constans”, „Barwy ochronne”, „Faraon”, „Salto”, „Sanatorium pod Klepsydrą”, oraz „Aktorzy prowincjonalni”.

Box 2: „Austeria”, „Pociąg”, „Krzyżacy”, „Iluminacja”, „Niewinni czarodzieje”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Ostatni dzień lata” oraz „Walkower”

Box 3: „Popiół i diament”, „Wesele”, „Przypadek”, „Krótki film o zabijaniu”, „Nóż w wodzie”, „Matka Joanna od aniołów”, „Eroica”, „Trzeba zabić tę miłość”.

Wybrani reżyserzy, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Jerzy Kawalerowicz, Tadeusz Konwicki, Wojciech Jerzy Has, Agnieszka Holland, Aleksander Ford, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, Andrzej Munk i Janusz Morgenstern to nasza najwyższa reżyserska półka.

Wielka sympatia Martina Scorsese do polskiego kina była znana już wcześniej. Natomiast początkiem całej tej historii stała się jedna jego wizyta w Polsce w 2011 roku i przeprowadzona wtedy jedna rozmowa z Jędrzejem Sablińskim (jeden z inicjatorów i promotor cyfrowej rekonstrukcji obrazu na naszym rynku, dziś szef firmy postprodukcyjnej DI Factory). Dowiedziawszy się o zaawansowanych i prowadzonych z sukcesami pracach nad cyfrową rekonstrukcją naszych najważniejszych filmów, amerykański twórca bardzo się tym zainteresował oraz obiecał poparcie dla tej idei. Tak też się stało.

Sygnowane jego nazwiskiem, z pomocą kierowanej przez niego The Film Foundation i amerykańskiego dystrybutora Milestone Films, wybrane obrazy w 2014 roku ruszyły na spektakularne tournée po USA i Kanadzie (37 miast, 600 projekcji, 30 tysięcy widzów). Następnie trafiły na ekrany kin w Australii, Chinach i Wielkiej Brytanii.

Wydanie 24 tytułów na płytach Blu-ray jest ukoronowaniem całej niezwykłej retrospektywy „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema”. Boxy, które pojawiły się w sprzedaży otrzymały ciekawą formę graficzną. Projekt samego pudełka – artystyczny i estetyczny – nawiązuje do wysokiej klasy prezentowanych dzieł. W środku każdego z boksów znajduje się osiem płyt blu-ray-ów, a każdą z nich opakowano inaczej. Każdy film otrzymał tu swój własny oryginalny znak wizualny, nawiązujący w sposób charakterystyczny do treści fabuły. Martin Scorsese brał aktywny udział w tworzeniu tego wydawnictwa. Nie tylko wybierał tytuły, ale i osobiście akceptował design.

Twórcy wydawnictwa – czyli DI Factory, wraz z partnerami: Cyfrowym Repozytorium Filmowym, Studiami Filmowymi „Kadr”, „Tor”, „Zebra” – przygotowali też książeczkę. Oprócz notek o twórcach filmów oraz krótkich opisów treści fabuł kinomani znajdą tu także osobiste słowo od Martina Scorsese (pełne ciepłych słów o polskim kinie), historię projektu „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema”, fachowe wyjaśnienie o co chodzi w rekonstrukcji cyfrowej dzieł naszej kinematografii oraz kilka zdań o wszystkich podmiotach i osobach, które przyczyniły się do powstania wydawnictwa.

Partnerami wydawnictwa blu-ray są również: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Audiowizualny, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, The Film Foundation oraz firma Takt.

Wydawnictwo dostępne jest również w warszawskim biurze DI Factory (po wcześniejszym kontakcie mailowym boxmsp@di-factory.com) oraz w dedykowanym tylko temu projektowi sklepie internetowym pod adresem store.mspresents.com.