Młodzi ocenią młodych

Młodzi ocenią młodych

Przewodniczącym została obecna polska gwiazda kina niezależnego – Bartosz Konopka (na zdjęciu). Głośno zrobiło się o nim w minionym roku, kiedy to jego film „Królik po berlińsku” zdobył nominację do Oscara w kategorii „dokument krótkometrażowy”. Ma na swoim koncie nagrody na licznych festiwalach (m.in. Hot Docs Toronto, Hamptons USA, Krakowski Festiwal Filmowy – Złoty Lajkonik, oraz Planete Doc Review – nagroda Magic Hour). Jego 40-minutowa fabuła „Trójka do wzięcia” (2006) zdobyła kilkanaście nagród, w tym m.in. Grand Prix na Brest Film Festival oraz Best Debut Award na Message to Man w Sankt Petersburgu, a „Ballada o kozie” (2004) została uhonorowana przez telewizję Planete na Berlinale 2004. Obecnie Konopka zapowiada swój debiut fabularny „Lęk wysokości”.
Na kino niezależne pod kątem gry aktorskiej spojrzy aktorka młodego pokolenia – Roma Gąsiorowska. Jeszcze jako studentka krakowskiej PWST debiutowała u Jerzego Stuhra w „Pogodzie na jutro”, a rok późnej zagrała jedną z głównych ról w warszawskiej części „Ody do radości” Jana Komasy. Stworzyła również ciekawe postaci w filmach „Futro” Tomasza Drozdowicza, „Rozmowy nocą” Macieja Żaka, „Wojna polsko-ruska” Xawerego Żuławskiego, „Zero” Pawła Borowskiego czy „Jestem twój” Mariusza Grzegorzka. Pojawiła się także w „Tataraku" Andrzeja Wajdy. Była nominowana do prestiżowej nagrody im. Zbyszka Cybulskiego oraz do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii „najlepsza aktorka”. Niedługo zobaczymy ją w „Sali samobójców” Jana Komasy.

Zawód: dyrektor festiwali
Kolejnym członkiem jury jest Michał Konca, producent i dyrektor festiwali kina niezależnego. Jest m.in. dyrektorem Europejskiego Festiwalu Młodego Kina „EFeMKa” i Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych im. Jana Machulskiego, a także dyrektorem artystycznym Festiwalu Polskich Filmów Niezależnych, dyrektorem programowym Międzynarodowego Festiwalu Zawodów Filmowych i Telewizyjnych „FilmVisage  – Białystok 2009”.
Oczyma reżyserów na twórczość młodych spojrzą natomiast Dominik Matwiejczyk i Agnieszka Smoczyńska. Pierwszy jest reżyserem, scenarzystą i dwukrotnym laureatem Konkursu Kina Niezależnego FPFF w Gdyni. Za swoje filmy krótkometrażowe otrzymał ponad 50 nagród, m.in. w Niemczech, Belgii i Estonii. Współtwórca seriali telewizyjnych: „Pitbull”, „Biuro kryminalne”, „Pierwsza miłość”, „Rajskie klimaty”. Agnieszka Smoczyńska to reżyserka i laureatka Konkursu Młodego Kina FPFF sprzed dwóch lat. Jej dotychczasowe krótkometrażowe filmy fabularne: „Aria Diva”, „Kapelusz” i „3 love” zdobyły prawie 30 nagród na festiwalach filmowych w kraju i za granicą.

DM