Na Horyzoncie, czyli najlepsze filmy z Wrocławia

Sekcja „Na Horyzoncie” jest efektem wieloletniej współpracy pomiędzy MFF T-Mobile Nowe Horyzonty i Festiwalem Filmowym w Gdyni. W sekcji tej, przygotowanej przez Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, znajdą się trzy wielkie przeboje najważniejszego w kraju wydarzenia, promującego odważne kino artystyczne, szukające nowych form wyrazu, eksperymentujące, nigdy nie pozostawiające widza obojętnym.

W programie 41. FFG znalazł się laureat tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty – „Ostatnie dni miasta” Tamera El Saida – wspaniały, impresyjny, mozaikowy portret Kairu przed rewolucją. Pozostałe dwa tytuły to najnowsze dzieła nowohoryzontowych mistrzów – wielowymiarowa alegoria polityczna i jednocześnie subtelna podróż do lat dzieciństwa, pokazywany na festiwalu w Cannes „Cmentarz wspaniałości” wielkiego Apitchatponga Weerasethakula oraz „Śmierć Ludwika XIV” Alberta Serry z wybitną rolą ikony francuskiej Nowej Fali Jeana-Pierre’a Léauda.

Michał Oleszczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu, podsumowuje: Coroczna współpraca z Nowymi Horyzontami daje mi zawsze wielką radość, bo to na tym festiwalu, najpierw w Cieszynie, a potem we Wrocławiu, poznawałem światowe kino. W tym roku widzowie Festiwalu Filmowego w Gdyni będą mogli na chwilę oderwać się od nowych i klasycznych polskich produkcji, oglądając starannie wybrane filmy, które zachwyciły uczestników T-Mobile Nowe Horyzonty. Te projekcje są każdego roku bardzo uczęszczane i dostarczają zarazem okazji do porównań między kinem polskim a światowym.

Pokaz „Ostatnich dni miasta” odbędzie się we wtorek 20 września o godz. 20.30, „Cmentarza wspaniałości” – 22 września o godz. 21.00, natomiast „Śmierć Ludwika XIV” będzie można obejrzeć w piątek 23 września o 20.00. Wszystkie projekcje sekcji będą odbywać się w Multikinie w Centrum Gdynia Waterfront.