Nespresso Talents. Nowy termin nadysłania filmów na konkurs

Nespresso Talents. Nowy termin nadysłania filmów na konkurs

Termin zgłaszania filmów na międzynarodowy konkurs filmowy Nespresso Talents został przedłużony do 31 maja. Hasło piątej edycji brzmi Virtuous Circles i jest interpretowane jako kręgi dobra. Członkowie Jury – Małgorzata Kożuchowska, Kinga Dębska, Anna Zoll i Łukasz Maciejewski – przekonują, że temat daje wiele możliwości interpretacyjnych.


Nagroda główna to 5000 euro i zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Po raz pierwszy konkurs ma także polską edycję z finałem podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Polscy twórcy walczą o nagrodę główną w wysokości 1500 euro. Filmy można zgłaszać na platformie konkursu.

W twórczej rywalizacji może wziąć udział każdy, bez względu na wiek, wykształcenie czy doświadczenie zawodowe. To szansa dla wszystkich kreatywnych osób, które lubią nagrywać filmy, dysponują np. kamerą w telefonie i mają pomysł na opowiedzenie ciekawej historii. Filmy muszą trwać od 2 do 3 minut i być w formacie wertykalnym (9:16).

Temat tegorocznej edycji Nespresso Talents to Virtuous Circles, interpretowany jako kręgi dobra. Świat staje się lepszy dzięki ludziom, którzy nie boją się marzyć, angażują się w ważne społecznie tematy i potrafią brać sprawy w swoje ręce. To właśnie takie historie – autentyczne (zaczerpnięte
z życia) lub fikcyjne (będące wytworem wyobraźni twórcy) – próbujące uchwycić proces zmiany
na lepsze, której źródło może leżeć w niepozornym geście, ruchu, zdarzeniu, powinny opowiadać tegoroczne filmy.
Jury w składzie: Małgorzata Kożuchowska, Kinga Dębska, Łukasz Maciejewski
i Anna Zoll, laureatka
Nespresso Talents z 2018 roku zachęca, aby zostać w domu,
ale jednocześnie przekonuje, że także w tej ograniczonej przestrzeni można nakręcić zwycięski film. Ważne, żeby nie ograniczać wyobraźni i uważnie przyglądać się otoczeniu.

Łukasz Maciejewski:

W czasach zamknięcia nasz konkurs otwiera. Otwiera serca, dusze, wyzwala kreatywność. Czekamy na filmy, które pisane są dobrem, wartościami, nie wymagają natomiast ani wielkich budżetów, ani plenerów. Czekamy na filmy kręcone sercem – również z perspektywy pokoju, kanapy, łóżka albo kuchni. Dobro już tam jest. Sfotografujcie je!

Kinga Dębska:

Zmienił się świat i trzeba o tym mówić, żeby to jakoś wewnętrznie ogarnąć. Najlepiej poprzez sztukę. Wiadomo, że człowiek jest istotą twórczą, i może tworzyć wszędzie – szczególnie 2-3 minutową formę można nakręcić z domu albo z własnego balkonu czy okna. Zobaczcie, co się tam dzieje, nadajcie temu rytm, zmontujcie kreatywnie! Ograniczenia zawsze były dla twórców inspirujące, czemu teraz ma tak nie być? Poza tym – to najbardziej sensowny sposób spędzenia czasu – robienie filmu!

Małgorzata Kożuchowska:

Virtuous Circle, czyli tegoroczne hasło konkursu Nespresso Talents, w języku angielskim oznacza pozytywną ścieżkę rozwoju. Myślicie, że można rozwijać się i poszerzać swoje horyzonty
nie wychodząc z domu? Czy można realizować swoje największe marzenia choć kolejny tydzień jest się zamkniętym w czterech ścianach? Na pewno nie jest to proste! Ale nie jest niemożliwe! Wymaga odwagi, wrażliwości i wyobraźni! Wymaga serca! Nie zmarnuj tego czasu i postaraj się wykorzystać go na działania, na które zawsze ci go brakowało! Weź udział w naszym konkursie! Nakręć swój krótki film. Życzę Ci zdobycia głównej nagrody, ale… nawet jeśli jej nie zdobędziesz poznasz siłę swojej wyobraźni, uwierzysz w siebie, odkryjesz coś, czego się po sobie nie spodziewałeś. To będzie Twój potencjał. A kiedy już wyjdziesz z domu pomyślisz: ja tego czasu nie zmarnowałem!

Anna Zoll:

Świat z dnia na dzień przewartościowuje się na naszych oczach. Straciliśmy naszą wolność, plany
i niektóre marzenia, ale nie straciliśmy siebie. Zdobyliśmy czas na przemyślenia i bycie bardziej kreatywnym. Aż się prosi, aby w zaciszu domowym zamknąć oczy i stworzyć fantastyczny scenariusz, a później go sfilmować w dowolnej technice. Ja zamykam oczy i pływam w moich fantazjach każdego dnia.

Do konkursu Nespresso Talents filmy można zgłaszać do 31 maja na stronie https://www.nespresso.com/talents/pl/pl/contest. Do końca czerwca ogłoszone zostaną shortlisty zarówno w międzynarodowej, jak i polskiej edycji konkursu. Finaliści międzynarodowej edycji otrzymają nagrody pieniężne: 5000 euro (pierwsze miejsce), 3000 euro (drugie miejsce) i 2000 euro (trzecie miejsce). Ponadto laureaci zwycięskich filmów będą gośćmi Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie nastąpi uroczyste wręczenie nagród. Natomiast laureaci edycji polskiej zostaną uhonorowani nagrodami w wysokości: 1500 euro (pierwsze miejsce), 1000 euro (drugie miejsce) i 500 euro (trzecie miejsce), które zostaną wręczone podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Tegoroczną edycję Nespresso Talents wsparły także Szkoły Filmowe: Warszawska Szkoła Filmowa; Szkoła Filmowa Wajdy; Wrocławska Szkoła Filmowa Mastershot; Łódzka Szkoła Filmowa; Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego; Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza; Gdyńska Szkoła Filmowa; Akademia Filmowa AMA.

Poprzez pracę z młodymi filmowcami Nespresso kontynuuje zobowiązanie, aby poruszać tematy ważne społecznie i dokonywać zmian na lepsze. Warto też dodać, że w tym roku każdy film przesłany na konkurs doprowadzi do posadzenia przez Nespresso w partnerstwie z PUR Projet dziesięciu drzew.

Więcej informacji na temat konkursu Nespresso Talents znajduje się na stronie: https://www.nespresso.com/talents/pl/pl/contest