Nie żyje Włodzimierz Niderhaus

Nie żyje Włodzimierz Niderhaus

Z żalem przyjęliśmy wiadomość, że w wieku 75 lat zmarł Włodzimierz Niderhaus, jeden z wiodących polskich producentów filmowych. Wieloletni dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, której 70-lecie świętowaliśmy wspólnie w Gdyni podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Włodzimierz Niderhaus kierował WFDiF od 1990 roku. Spod jego producenckiej ręki wyszło wiele filmów fabularnych, prezentowanych i nagradzanych między innymi na Festiwalu w Gdyni. 


Wymieńmy tylko niektóre z nich, z ostatnich lat: „Różyczka” (2010) w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego, nagrodzona Złotymi Lwami w 2012 roku; „Córki Dancingu” (2015) w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, najlepszy debiut reżyserski w Gdyni w 2015 rok; „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (2015) w reżyserii Janusza Majewskiego, film nagrodzony Srebrnymi Lwami na 40. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Więcej informacji o Włodzimierzu Niderhausie i jego zasługach dla polskich kinematigrafii polecamy na stronie Stowarzyszenia Filmowców Polskich TUTAJ.


Fot. Archiwum FPFF