Nie żyje Zofia Czerwińska

Nie żyje Zofia Czerwińska

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu wielkiej Przyjaciółki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, znakomitej aktorki filmowej, telewizyjnej i teatralnej, uwielbianej za role komediowe, Zofii Czerwińskiej. Artystka zmarła 13 marca 2019 roku w Warszawie, kilka dni przed swoimi 86. urodzinami.

Aktorka znana między innymi z filmów Stanisława Barei i serialu Czterdziestolatek, dama Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, urodziła się 19 marca 1933 roku w Poznaniu. Była absolwentką V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku Oliwie. Ukończyła Wydział Aktorski PWST w Krakowie. Na dużym ekranie zadebiutowała w Pokoleniu Andrzeja Wajdy, grając barmankę. Cztery lata później wystąpiła również w Popiele i diamencie, również w roli barmanki.

Zofia Czerwińska zagrała łącznie około 150 ról i epizodów w produkcjach kinowych i telewizyjnych. Wystąpiła między innymi w Eroice Andrzeja Munka, Dwóch żebrach Adama i Mniejszym złu Janusza Morgensterna, Rejsie Marka Piwowskiego, Nie lubię poniedziałku Tadeusza Chmielewskiego, Poszukiwanym poszukiwanej i Misiu Stanisława Barei, Lalce Ryszarda Bera, Rajskiej jabłoni Barbary Sass, Och, Karol Romana Załuskiego, Strasznym śnie Dzidziusia Górkiewicza Kazimierza Kutza, Złocie dezerterów Janusza Majewskiego, Golemie i Ubu Królu Piotra Szulkina, Pianiście Romana Polańskiego, Wojnie żeńsko-męskiej Łukasza Palkowskiego.

Zofia Czerwińska wykreowała niezapomniane komediowe postaci w takich popularnych serialach jak Czterdziestolatek i Czterdziestolatek 20 lat później, Alternatywy 4, Tygrysy Europy, Dom niespokojnej starości i Świat według Kiepskich.

Była stałą bywalczynią Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. – Jest grupa twórców polskiego kina, o których myśli się, że „w Gdyni są od zawsze”. Należała do nich pani Zofia, która stała się wręcz ikoną Festiwalu. Zawsze uśmiechnięta, towarzyska, z nieodłącznym pieskiem, przyjeżdżała do nas regularnie. Była żywotnie zainteresowana wszystkim, co dzieje się w polskim kinie. Chętnie oglądała najnowsze produkcje, ale też uczestniczyła w spotkaniach jubileuszowych i wspomnieniowych, będąc nieocenionym źródłem anegdot i opowieści z planów filmowych. Będzie nam pani Zofii bardzo w Gdyni brakować… – mówi Leszek Kopeć, Dyrektor FPFF.

Zofia Czerwińska grała również w Teatrze Telewizji, a jako jedną ze swoich ulubionych wspominała rolę Ciotki Bożeny w spektaklu Bożena w reżyserii Andrzeja Barańskiego (1995). W jej dorobku znalazło się ponad 40 ról scenicznych. Była związana z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej (1957-58), Teatrem Wybrzeże w Gdańsku (1958-60), Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie (1960-61), Stołeczną Estradą (1976-79) i Teatrem Syrena (od 1979 roku). Przez wiele lat występowała na estradzie, w monologach i w skeczach kabaretowych.

Aktorkę uhonorowano Kryształowym Granatem dla najlepszej aktorki komediowej na VII Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu w 2003 roku, a pięć lat później odznaczono Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zofia Czerwińska była działaczką społeczną i działaczką na rzecz praw zwierząt. Niemal do końca życia angażowała się w kampanie społeczne.

Fot. Krzysztof Mystkowski / KFP. Zdjęcie wykonano podczas 37. FPFF