Niepodległa

Niepodległa

 

W 2021 roku Biuro Programu „Niepodległa” rozpoczęło projekt „Niepodległa w kadrze”, który zakłada stworzenie krótkometrażowych produkcji w technologii Virtual Reality, poświęconych wybitnym postaciom II RP.

W pierwszym etapie powstały dwie produkcje: poświęcona Jadwidze Jędrzejowskiej Dża-Dża i Nie kochać w taką noc o Aleksandrze Żabczyńskim, obie w reżyserii Tomasza Szafrańskiego. Do cyklu w 2022 roku dołącza Kino, opowiadające o Kazimierzu Prószyńskim i sto dwudziestej rocznicy powstania pierwszych polskich filmów fabularnych. Za film ponownie odpowiada Tomasz Szafrański.

Pokazy Kina na gdyńskim Festiwalu to pierwsze publiczne pokazy produkcji, której oficjalna premiera jest przewidziana na listopad 2022. Przedpremierowo zapraszamy również na pokazy MS Piłsudski – podwodna misja, którego Biuro jest koproducentem, o historii transatlantyku MS „Piłsudski” – pływającej wizytówki II RP. Do filmów powstają także materiały edukacyjne, dostosowane zarówno do poziomu szkół podstawowych i ponadpodstawowych, jak również dla seniorów; tworzone są także angielskie wersje filmów.

Stanowiska do projekcji VR będą udostępnione przez cały czas Festiwalu w holu przy Nowej Scenie w Teatrze Muzycznym.

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 12–17 września 2022 roku.