Dekada grozy – autorski cykl Tomasza Kolankiewicza na Octopus Film Festival

Dekada grozy – autorski cykl Tomasza Kolankiewicza na Octopus Film Festival

Pierwsza taka festiwalowa współpraca! Najbardziej szalony festiwal kina gatunkowego i najważniejsza impreza poświęcona polskiej kinematografii, czyli Octopus Film Festival i Festiwal Polskich Filmów Fabularnych łączą siły! 

Już od pierwszej edycji Octopus Film Festival stara się przybliżać widzom najciekawsze polskie filmy wpisujące się w ramy kina gatunkowego. W ramach współpracy międzyfestiwalowej Tomasz Kolankiewicz, Dyrektor artystyczny FPFF, przedstawi autorską selekcję nieoczywistych polskich horrorów z lat osiemdziesiątych, których pokazy wzbogacone zostaną o rozbudowane prelekcje. Octopus natomiast już we wrześniu wprowadzi do Gdyni odrobinę gatunkowego szaleństwa – szczegóły już niebawem! 

Bardzo cieszę się na tę trójmiejską współpracę FPFF i Octopusa, jednego z najstarszych festiwali w kraju z prężnie rozwijającą się i bardzo ciekawą, stosunkowo nową imprezą. Z pozoru nasze festiwale dzieli wszystko, ale paradoksalnie w najważniejszym elemencie patrzymy w tę samą stronę: chodzi o miłość do kina i prawdziwie kinofilskie podejście. W tym roku dla widzów i widzek Octopusa przygotowałem prawdziwą filmową jazdę bez trzymanki po historii polskiego kina grozy. W moim wyborze skoncentrowałem się na horrorach z lat 80-tych – bodajże najbardziej płodnej dekady dla rodzimego kina grozy. Delektując się zagranicznymi „filmami kultowymi” oglądając brytyjskie produkcje Hammera czy amerykańskie Tromy często zapominamy, że u nas też powstawały naprawdę szalone rzeczy. Mamy tutaj i kino wampiryczne i polskie Monster Movie, pełne i średnie metraże, dzieła kinowe i telewizyjne. Zapewniam, że będzie i śmiesznie, i strasznie… a czasem wręcz strasznie śmiesznie. – Tomasz Kolankiewicz. 

Dekada grozy. Polskie horrory z lat 80. – Autorski cykl Tomasza Kolankiewicza. 

Kto zna historię polskiego kina, wie doskonale, że zawsze stało ono raczej filmem artystycznym niż gatunkowym. Wyjątek stanowią lata osiemdziesiąte – po wprowadzeniu stanu wojennego władze kinematografii zauważyły, że sprowadzane zza Oceanu hity spod znaku Nowej Przygody sprzedają się lepiej niż festiwalowe przeboje. A ponieważ każda gałąź gospodarki znajdowała się w kryzysie, postanowiono podreperować nieco budżet, produkując filmy gatunkowe. 

Dzięki temu otrzymaliśmy nie tylko Pana Kleksa i „Klątwę Doliny Węży”, ale też całą serię polskich horrorów. Najciekawsze – i przy okazji najmniej oczywiste – zaprezentuje w ramach autorskiego cyklu Tomasz Kolankiewicz, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Podczas piątej edycji Octopusa odwiedzimy „Dom Sary”, poznamy „Alchemika” i „Króla komputerów”, zbadamy „Widziadło” i „Jajo”, wreszcie – obejrzymy „Lubię nietoperze”. A przy okazji odpowiemy sobie na pytanie, czym właściwie polskie horrory z tego okresu różniły się od swoich zachodnich odpowiedników. 

 

5. Octopus Film Festival odbędzie się w dniach 2-7 sierpnia w Gdańsku. Organizatorem Octopus Film Festival jest dystrybutor kina gatunkowego i artystycznego Velvet Spoon. Wydarzenie jest objęte mecenatem Miasta Gdańsk, Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 

Zachęcamy do śledzenia bieżących newsów ze świata ośmiornicy za pośrednictwem oficjalnych mediów społecznościowych festiwalu: 

Facebook: https://www.facebook.com/OctopusFilmFestival/