Oto laureaci konkursu „Skrytykuj!”

W Jury Młodych 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zasiądą: Marta Matlak, Julia Palmowska oraz Maciej Kędziora – laureaci konkursu „Skrytykuj!”.

Spośród niemal 100 prac zgłoszonych na konkurs organizowany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny komisja konkursowa – obradująca w składzie: Diana Dąbrowska (filmoznawczyni, doktorantka studiów kulturoznawczych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego), Patrycja Mucha (dziennikarka, redaktorka, absolwentka kulturoznawstwa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego) oraz Kaja Klimek (publicystka popkulturowa, edukatorka, absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego) – najwyżej oceniła recenzje Marty Matlak, Julii Palmowskiej oraz Macieja Kędziory. To oni, jako Jury Młodych 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, ocenią filmy z Konkursu Głównego. Ich werdykt poznamy 20 września podczas Młodej Gali Festiwalu.

Oto sylwetki laureatek i laureata konkursu „Skrytykuj!”

Marta Anna Matlak – uczennica II LO im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej. W dyskusji „film czy książka?” wywiesza białą flagę, mając za priorytet czerpanie przyjemności z intertekstualności wszelakiej sztuki. Od ulubionych nowofalowych twórców zaraziła się nieuleczalną kinofilią i (dawno już uleczoną) sympatią do języka francuskiego. W kinie uwielbia eksperymenty, silne postaci kobiece i utwory, które zmuszają do wielokrotnych powrotów. Majestatyczny głos Oscara Wilde’a sprawił, że nie wyobraża sobie zdefiniowania własnego gustu filmowego czy literackiego, bo „definiować to ograniczać”. Nagrodzoną recenzję filmu „Petra” można przeczytać TUTAJ.

Julia Palmowska – uczennica LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Miłośniczka popkultury i filmów tak złych, że aż fascynujących. W horrorach uwielbia szukać alegorii, musicale kocha za kolory, a produkcje, które pozwalają jej przeżyć katharsis i zastanowić się nad miejscem człowieka w świecie, ceni najwyżej. Nagrodzoną recenzję filmu „Tamte dni, tamte noce” można przeczytać TUTAJ.

Maciej Kędziora – tegoroczny absolwent XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, od października student Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Zastępca redaktora naczelnego portalu filmawka.pl. Do swoich tekstów publicystyczno-krytycznych wprowadza elementy narracyjne. Miłośnik mumblecore’u, kina przegadanego i wszelkiego typu niezależnych produkcji, niebojących się przekraczania gatunkowych horyzontów i eksperymentowania z formą. Nagrodzoną recenzję filmu „Kilka rozmów o bardzo wysokiej dziewczynie” można przeczytać TUTAJ.

Organizatorem konkursu „Skrytykuj!” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.