Piątek, 22 września. Piąty dzień 42. FPFF

Piątek, 22 września. Piąty dzień 42. FPFF

Przed nami ostatnia premiera w Konkursie Głównym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Film „Pomiędzy słowami” w reżyserii Urszuli Antoniak to jeden z trzech pokazów prasowych, jakie zaplanowano na 22 września 2017 roku. Obok niego zaprezentowane zostaną „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland i „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” w reżyserii Marii Sadowskiej.

W piątek jest okazja do nadrobienia festiwalowych zaległości – w programie dnia są wszystkie pozostałe tytuły z Konkursu Głównego: „Wyklęty” Konrada Łęckiego, „Atak paniki” Pawła Maślony, „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, „Catalina” Denijala Hasanowića, „Twój Vincent” Doroty Kobieli, „Ptaki śpiewają w Kigali” Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze, „Człowiek z magicznym pudełkiem” Bodo Koxa, „Amok” Kasi Adamik, „Reakcja łańcuchowa” Jakuba Pączka, „Zgoda” Macieja Sobieszczańskiego, „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc, „Volta” Juliusza Machulskiego oraz „Czuwaj” Roberta Glińskiego.

Nagroda Dziennikarzy

Dziennikarzy akredytowanych na Festiwalu zapraszamy na obrady Jury Dziennikarzy w piątek, 22 września 2017 roku, bezpośrednio po konferencji prasowej filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, która się rozpoczyna o godzinie 17.50. Obrady odbędą się w Biurze Prasowym na pierwszym piętrze Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Młoda Gala

Koncert Leszka Możdżera otworzy uroczystość wręczenia nagród w Konkursie Filmów Krótkometrażowych oraz nagród pozaregulaminowych dla filmów z Konkursu Głównego i Konkursu Inne Spojrzenie. Młoda Gala rozpoczyna się o godzinie 20.30 na Nowe j Scenie Teatru Muzycznego. Na uroczystość obowiązują zaproszenia.

Pokaz filmu Laureata Platynowych Lwów

Jerzy Gruza, który podczas finałowej gali Festiwalu odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości artystycznej, spotka się w piątek z widzami. Stanie się to po pokazie specjalnym filmu „Dzięcioł” z 1970 roku. Początek seansu o godzinie 16.00 w sali nr 8 w Multikinie.

Pokaz specjalny

Program pokazów specjalnych 42. FPFF dopełni prezentacja filmu z 1985 roku pt. „Zabicie ciotki”. Jego reżyser, Grzegorz Królikiewicz, miał być gościem Festiwalu. Z wielkim smutkiem przyjęliśmy jednak wiadomość, że artysta zmarł w nocy z 20 na 21 września 2017 roku.

In Memoriam

W ramach Pokazów Specjalnych In Memoriam o godzinie 11.30 w sali nr 8 w Multikinie rozpocznie się blok poświęcony pamięci wybitnego reżysera, Edwarda Żebrowskiego, zmarłego w 2014 roku. Maria Zmarz-Koczanowicz zaprezentuje swój dokument pt. „NOTATKI Z ŻYCIA. Edward Żebrowski”. O reżyserze opowiadają w filmie m.in. Małgorzata Jaworska, Filip Bajon, Krzysztof Zanussi, Wojciech Marczewski, Agnieszka Holland, Agnieszka Smoczyńska, Michał Komar, Michał Klinger i Herbert Distel. Widzowie zobaczą również dwie etiudy wyreżyserowane przez Edwarda Żebrowskiego: „Szkołę uczuć” z 1963 roku i „Wieczór” z 1964 roku

W południe w sali Goplana rozpocznie się pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa „Rękopis znaleziony w Saragossie”. To wspomnienie Zbigniewa Cybulskiego w 50-lecie śmierci aktora. W sekcji Czysta klasyka – In memoriam w piątek zobaczyć można jeszcze film w reżyserii Janusza Morgensterna „Trzeba zabić tę miłość” na podstawie scenariusza Janusza Głowackiego, którego pamięci dedykowany jest pokaz. Rozpocznie się on również o godzinie 12.00 w sali nr 4 w Multikinie.

KFF na fali

Piątkowy wieczór będzie świetną okazją dla tych, którzy chcieliby zobaczyć zwycięskie filmy tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W jednym bloku, o godzinie 19.00 w sali nr 8 w Multikinie, zaprezentowane zostaną dwa tytuły. „Najbrzydszy samochód świata” w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka to dokumentalny film drogi nagrodzony Złotym Lajkonikiem w Konkursie Polskim w Krakowie. Gdyńską sekcję „KFF na fali” zamknie „Dziwny przypadek” w reżyserii Zbigniewa Czapli, nagrodzony na 57. KFF Srebrnym Smokiem i Srebrnym Lajkonikiem dla najlepszego reżysera filmu animowanego.

Polonica

Zapraszamy na ostatni już pokaz w ramach Polonica, najstarszej obok Konkursu Głównego festiwalowej sekcji. Film „Ogród rodzinny. Przyjaciel” to czesko-słowacko-polska koprodukcja w reżyserii Jana Hřebejka. Autorem zdjęć jest Bartosz Cierlica, a współproducentem filmu Agnieszka Kurzydło (MD4). Seans rozpocznie się o godzinie 16.00 w sali Goplana Gdyńskiego Centrum Filmowego. Po projekcji zaplanowano spotkanie z twórcami.

Pokaz w języku migowym

Konkursowy film „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego można obejrzeć podczas Festiwalu z tłumaczeniem na język migowy. Seans rozpocznie się o godzinie 18.10 w sali nr 2 w Multikinie.

Gdynia Industry

W Teatrze Muzycznym na Scenie Kameralnej odbędą się w piątek kolejne spotkania z cyklu Gdynia Industry. O godzinie 11.00 rozpocznie się dyskusja o rynku polskiej animacji „Nic się nie dzieje proszę pana. Nic?”. Na godzinę 13.00 zaplanowano panel pod tytułem „Development filmu historycznego”. O godzinie 17.00 rozpocznie się dyskusja na temat: „Panoptikum – ekonomia kina, klastry i festiwale”. Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawia projekt filmu o Janie Nowaku Jeziorańskim.

Więcej o debatach Gdynia Industry

Nic się nie dzieje proszę pana. Nic? – dyskusja o rynku polskiej animacji

Jubileusz 70-lecia polskiej animacji to dobry czas na podsumowanie kierunku, w jakim zmierzał rynek polskiej animacji w ostatnich latach i wspólnego zastanowienia się nad tym co czeka nas w najbliższym czasie. Filmy animowane z jednej strony podlegają tym samym zasadom co inni gracze rynku produkcji medialnych, z drugiej specyfika ich produkcji, dużo większe budżety, wydłużony okres produkcji, trudności z dystrybucją kinową czyni je wytworem stosunkowo trudnym na każdym etapie łańcucha twórca – odbiorca.

Z czym przyjdzie zmierzyć się: instytucjom odpowiedzialnym za finansowanie animacji, producentom, stacjom telewizyjnym, instytucjom branżowym, dystrybutorom animacji. Jak zwiększyć szansę na produkcję filmów długometrażowych, co zrobić z koprodukcjami międzynarodowymi shortów i co zrobić, żeby animacja automatycznie zaliczana przez szeroką publiczność jako przeznaczona dla dzieci, uzyskała należne jej miejsce wśród innych dzieł kinematografii polskiej?

Do rozmowy zaproszono praktyków dziennikarzy, animatorów, producentów, przedstawicieli środowisk filmowych. Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji chce rozpocząć dyskusję o tym co zrobić, czy polska animacja uzyskała należne jej miejsce, nie za granicą – to już dawno się stało, lecz również na rodzimym rynku produkcji filmowych. Moderatorka: Aneta Ozorek

Development filmu historycznego

Polacy kochają kino historyczne. Można powiedzieć, że wszyscy jesteśmy dziećmi Hoffmana. Duża część filmów dofinansowanych przez PISF to filmy historyczne. Jednakże w ocenie dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego (również producenta filmowego), największym wyzwaniem pozostaje etap developmentu, rozwoju projektu. Jedna kwestia to prace literackie. Ale dobrze przygotowany projekt musi być także doskonale udokumentowany, wsparty opiniami historyków, skonsultowany. Wielkim wyzwaniem jest pozyskanie budżetu, zwłaszcza poza pieniędzmi publicznymi.

Widzowie 42. FPFF jako pierwsi poznają kulisy przygotowań do realizacji filmu o Janie Nowaku Jeziorańskim, produkowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego i reżyserowanym przez Władysława Pasikowskiego. Jan Ołdakowski i Joanna Lang z MPW zapoznają uczestników z dokumentacją historyczną projektu, zawierającą takie elementy, jak katalog historycznych lokacji, opis i dokumentacja zdjęciowa postaci, czyli wszystko, co składa się na historyczną warstwę filmu. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego przybliży widzom Festiwalu drogę od zarysu pomysłu na film do obecnego stanu zaawansowania tego unikatowego projektu filmowego. Uczestnicy: Anna Wróblewska, Jan Ołdakowski

„Panoptikum”. O ekonomii kina, klastrach, festiwalach

Od początków swojego istnienia kino było silnie uzależnione od wszelkiego rodzaju uwarunkowań ekonomicznych, społecznych i politycznych – skupienie się na tych kwestiach i spojrzenie na film nie jako na autonomiczne dzieło lub tekst kultury, ale jako na produkt powstały w określonych realiach pozwala uzupełnić wnioski płynące z badania za pomocą metod tradycyjnego filmoznawstwa i dotrzeć do faktów, które w innym przypadku mogłyby zostać pominięte.

Numer nomograficzny czasopisma „Panoptikum” EKONOMIA KINA jest zbiorem efektów badań tych aspektów kina, które nierozerwalnie wiążą się z finansami. Jego autorzy skupili się zarówno na kwestiach związanych z produkcją i dystrybucją, jak i tych pozostających niejako obok kina, ale wpływających na jego funkcjonowanie – takich jak marketing, dubbing czy cenzura. Równie ważna jest szeroko pojmowana ekonomia prestiżu, pozytywne opinie wśród krytyków i nagrody na festiwalach, które w świecie kina europejskiego zastępują w wielu przypadkach sukces czysto komercyjny. Z okazji premiery periodyku odbędzie się dyskusja poświęcona klastrom filmowym, festiwalom oraz badaniom dotyczącym branży filmowej. Uczestnicy: Marcin Adamczak, Krzysztof Stachowiak, Grażyna Świętochowska. Prowadzenie: Anna Wróblewska

Organizatorem spotkań w ramach Gdynia Industry jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.
Partnerzy i współorganizatorzy: Polski Instytut Sztuki FIlmowej, Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji, Panoptikum, Onet.pl, Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji, Kancelaria LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy

Spotkanie z Beatą Poźniak

Spotkanie z Beatą Poźniak – aktorką, reżyserką, scenarzystką i producentką eksperymentalnej krótkometrażowej animacji Ludzie na moście”, inspirowanej poematem Wisławy Szymborskiej – rozpocznie się o 13.30 w sali Morskie Oko Gdyńskiego Centrum Filmowego. Rozmowę z artystką poprowadzi Barbara Hollender.

Debata ELLE

„Białe kruki w polskich filmach. O pierwszoplanowych rolach kobiet w krajowym kinie” – pod takim hasłem już po raz drugi w ramach Festiwalu w Gdyni miesięcznik ELLE zaprasza do debaty. Tym razem tematem spotkania będzie obecność i status aktorek w polskim kinie. Głos zabiorą kobiety, które opowiedzą, czy mogą liczyć na interesujące i pierwszoplanowe role w takim samym stopniu jak mężczyźni. Zapraszamy do sali nr 8 w Multikinie na godzinę 14.00.

Książki na Festiwalu

W Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego w piątek o godzinie 15.00 odbędzie się promocja książki „Filmoterapia” autorstwa Małgorzaty Kozubek. Rozmowę z autorką podczas spotkania poprowadzi Michał Oleszczyk.

O godzinie 16.30 zapraszamy na spotkanie promocyjne albumu „F/5,6” Bogdana Dziworskiego. Spotkanie z Bogdanem Dziworskim poprowadzi Magda Sendecka. Przypominamy, że albumowi towarzyszy retrospektywna wystawa pod tym samym tytułem, zorganizowana przez jego wydawcę, Leica 6×7 Gallery Warszawa.

Na zakończenie dnia, o 18.00 Piotr Kurpiewski opowie o swojej książce: „Historia na ekranie Polski Ludowej”. W spotkaniu obok autora wezmą udział również wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego: historyk Tadeusz Stegner oraz filmoznawcy Krzysztof Kornacki i Mirosław Przylipiak.

Światowe Archiwum Uśmiechu

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek oraz aktorzy, Tatiana Sosna-Sarno, Anna Czartoryska i Eryk Lubos, odwiedzą w piątek dzieci, pacjentów gdyńskiego Szpitala Św. Wincentego a Paulo. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.00. To kolejna odsłona Światowego Archiwum Uśmiechu – przedsięwzięcia, które od lat jest częścią Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Za sprawą fotografii gromadzi na plakatach uśmiechy aktorek i aktorów, reżyserek i reżyserów, widzów festiwalowych. Przede wszystkim jednak wywołuje uśmiech dzieci, pacjentów z Gdyni. Pomysłodawca i realizator projektu, Marek Wysoczyński, zbiera podczas Festiwalu uśmiechy rysowane przez gwiazdy polskiego kina.