Plakat 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Plakat 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Prezentujemy plakat 47. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Jego autorką, tak jak w roku ubiegłym, jest ilustratorka i projektantka graficzna Ewelina Gąska.

Tegoroczny plakat, podobnie jak przed rokiem, kolorystycznie utrzymany jest w barwach naszej gdyńskiej identyfikacji wizualnej – czerni i złocie – i unika klasycznych filmowych konotacji. 

Motywem przewodnim plakatu jest liczba 47, która została skonstruowana tak, by sprawiała wrażenie trójwymiarowości oraz nawiązywała do światła reflektorów – tłumaczy autorka plakatu, Ewelina Gąska. – Od intensywnej złotej barwy przechodzi w czerń. Użycie przejścia kolorystycznego podbija przestrzenność plakatu. Projekt ma podkreślać rangę imprezy oraz nadać festiwalowi charakterystyczny ton wizualny.

Ewelina Gąska specjalizuje się w dziedzinie ilustracji i identyfikacji wizualnej. Na swoim koncie ma liczne wygrane konkursy graficzne, m.in. srebro i nominację w konkursie Klubu Twórców Reklamy KTR. Była także jurorką m.in. 20. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS „Zwierzę też człowiek” czy Young Creatives Cannes. Jej prace można oglądać w polskich i zagranicznych magazynach o designie m.in.: BranD International Design Magazine, Form Magazine, IdN Magazine.

Głównym założeniem plakatu było unikanie elementów figuratywnych, stanowiących najprostsze skojarzenie z kinem i nadmorskim festiwalem. 

Bardzo zależało mi, żeby plakat był nowoczesny w formie i dobrze pasował do tego, czego publiczność może spodziewać się w Gdyni: prawdziwego święta polskich filmów, realizowanego z klasą i elegancją – wyjaśnia Dyrektor artystyczny festiwalu, Tomasz Kolankiewicz. – Festiwal to impreza zasłużona – prawie 50-letnia, ma jednak nadal dużo werwy i mam wrażenie, że po latach pandemii startuje z nową energią. Plakat dumnie zapowiada tegoroczną edycję: patrząc na listę zgłoszonych filmów prawdopodobnie najmocniejszą programowo od lat.

 

47. Festiwal Polskich FIlmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się od 12 do 17 września 2022.