„Plakat: Reaktywacja” – Sztuka plakatu odradza się na Festiwalu Filmowym w Gdyni!

„Plakat: Reaktywacja” – Sztuka plakatu odradza się na Festiwalu Filmowym w Gdyni!

W trakcie 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się premiera wystawy „Plakat: Reaktywacja”, w ramach której będzie można zobaczyć prace studentów warszawskiej i gdańskiej ASP, na nowo interpretujące filmy nagradzane w czterdziestoletniej historii Festiwalu nagrodą Złotych Lwów.

Plakaty powstały w trzech mistrzowskich pracowniach plakatu ASP w Warszawie i Gdańsku, pod opieką profesorów Lecha Majewskiego (ASP Warszawa), Mieczysława Wasilewskiego (ASP Warszawa) i Sławomira Witkowskiego (ASP Gdańsk). Studenci otrzymali zadanie nowej interpretacji klasycznych tytułów. W rezultacie powstał zestaw unikalnych prac, uświadamiających że sztuka plakatu w Polsce może się odrodzić, o ile tylko producenci i dystrybutorzy wykażą odwagę w sięganiu po niestandardowe metody marketingu i promocji.

Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Marcin Władyka, wykładowca warszawskiej ASP i zarazem wieloletni autor plakatów Festiwalu Filmowego w Gdyni, któremu impreza zawdzięcza także nowe logo, towarzyszące Festiwalowi od poprzedniej edycji.

We wstępie do wystawy, autorstwa Marcina Władyki, czytamy:

Młodzi twórcy wzięli na warsztat tytuły filmowe nagrodzone w Gdyni Złotymi Lwami i w ramach zadania semestralnego rozprawili się z nimi na nowo. Nawet, jeśli weźmiemy poprawkę na to, że są to twórcy stawiający pierwsze kroki w tej wspaniałej dziedzinie projektowania, będziemy musieli uznać, że to, co w warstwie wizualnej oferuje nam dziś ulica, jest często – w porównaniu do prezentacji plakatów studenckich – zaledwie kalką i ersatzem.

Chcemy plakatów, mądrych i mocnych wizualnie, o których moglibyśmy dyskutować i je podziwiać, które mogłyby wnieść jakąś wartość do naszej kultury, mogłyby nas traktować poważnie. Znudzeni jesteśmy natomiast oferowaną nam makulaturą, w której nie da się już odróżnić jednego filmu od drugiego. Zacznijmy znowu tworzyć!

Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu, podkreśla szczególne miejsce wystawy w programie jubileuszowej imprezy: Pomysł Marcina Władyki uważam za rewelacyjny, a może wręcz za rewolucyjny. Te prace pokazują, że polska szkoła plakatu filmowego może odrodzić się w każdej chwili, a zamiast klasycznej sztampy polegającej na posługiwaniu się zdjęciem aktora, filmy mogą uzyskiwać piękne interpretacje wizualne, spełniające zarazem funkcję reklamową. Będę namawiał wszystkich, by odwiedzili tę wystawę w Teatrze Muzycznym i mam nadzieję, że zapoczątkuje ona realną zmianę na lepsze.

Wystawę będzie można oglądać w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni w dniach 14-19 września 2015 roku. Po zakończeniu Festiwalu planowane jest przeniesienie wystawy do Gdyńskiego Centrum Filmowego i jej oficjalny wernisaż, o którym poinformujemy w osobnej nocie prasowej.