Platynowe Lwy: pokaz filmu Panny z Wilka, masterclass oraz wystawa Allana Starskiego

Platynowe Lwy: pokaz filmu Panny z Wilka, masterclass oraz wystawa Allana Starskiego

Nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za całokształt twórczości otrzyma w tym roku wybitny scenograf Allan Starski. Laureat odbierze statuetkę Platynowych Lwów podczas finałowej gali 48. FPFF.

Joanna Łapińska, Dyrektorka Artystyczna Festiwalu, komentuje: Platynowe Lwy trafią do artysty obdarzonego niesamowitą wyobraźnią i wrażliwością. Allan Starski wspaniale czuje materię kina, a jego projekty zawsze wynoszą filmową opowieść na nowy poziom. Poza tym niezwykle ciekawie opowiada o swojej pracy, o czym przekonają się widzowie tegorocznej edycji.

Wiadomość o przyznaniu mi Platynowych Lwów przyjąłem z niekłamaną radością! Była autentycznym, miłym zaskoczeniem. Pozwoliła spojrzeć na filmy, w których uczestniczyłem, z szerszej perspektywy. Poczułem dumę, że w moim scenograficznym dorobku znalazły się dzieła nie tylko bogate w obrazie, ale też znaczące dla polskiej i światowej kinematografii – mówi Allan Starski.

Na 48. FPFF obejrzymy film Andrzeja Wajdy Panny z Wilka. Seans poprzedzi wprowadzenie Laureata Platynowych Lwów Allana Starskiego. Starski nawiązał współpracę z Wajdą w 1976 roku, przygotowując scenografię do Smugi cienia. Od tamtej pory współtworzył najważniejsze dzieła reżysera, zajmując się scenografią m.in. na planie Człowieka z marmuru, Człowieka z żelaza i Dantona. W 1979 roku wraz z Marią Osiecką-Kuminek zaprojektował scenografię do filmu Panny z Wilka, za którą zostali nagrodzeni podczas FPFF w Gdańsku. Film opowiada historię czterdziestoletniego Wiktora Rubena, który po stracie przyjaciela przyjeżdża do wujostwa na wieś, gdzie w pobliskim dworku w gronie kilku dziewczyn spędził młodzieńcze lata. Pojawienie się Rubena, który pragnie ożywić przeszłość, burzy spokój mieszkanek dworu, ujawniając ich powikłane losy, dramaty i życiowe klęski.

Widzowie festiwalu będą również mieli okazję uczestniczyć w masterclass Allana Starskiego. To wyjątkowe spotkanie z Laureatem Platynowych Lwów poprowadzi wybitny operator Paweł Edelman. Będzie to pogłębiona rozmowa o filmach, inspiracjach i projektach Allana Starskiego, ilustrowana fragmentami omawianych filmów.

Wydarzeniem specjalnym 48. FPFF będzie z kolei wystawa projektów Allana Starskiego, którą oglądać będzie można w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Allan Starski jest laureatem wielu prestiżowych nagród, z których najważniejszą jest Oscar za scenografię do filmu Stevena Spielberga Lista Schindlera. Trzykrotnie wyróżniony Orłem – za Pana Tadeusza (reż. Andrzej Wajda), Pokłosie(reż. Władysław Pasikowski) oraz Pianistę (reż. Roman Polański), który zapewnił mu także najważniejszą francuską nagrodę filmową – Cezara. Współpracował z wieloma reżyserami polskimi i światowymi, m.in. Agnieszką Holland, Krzysztofem Kieślowskim, Peterem Webberem i Stijnem Coninxem.

W ostatnich latach projektował scenografie do filmów The Cut (reż. Fatih Akin) i Ukryta gra (reż. Łukasz Kośmicki) z Billem Pullmanem w roli głównej. Jest również autorem scenografii do sztuk scenicznych i telewizyjnych. Do najsłynniejszych jego realizacji należą nagrodzone na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej projekty do spektaklu telewizyjnego Wujaszek Wania (reż. Aleksander Bardini), a także do Czarownic z Salem (reż. Zygmunt Hübner) i Rozmów z katem (reż. Andrzej Wajda) dla Teatru Powszechnego w Warszawie.

W 2006 roku Allan Starski stworzył oprawę scenograficzną do uroczystości Europejskiej Akademii Filmowej. Od lat prowadzi międzynarodowe warsztaty i master classes dotyczące scenografii filmowej. Ponadto jest autorem cenionej przez studentów i profesjonalistów książki Scenografia.

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18–23 września 2023 r.