Po 46. FPFF. Dziękujemy i do zobaczenia w 2022 roku!

Po 46. FPFF. Dziękujemy i do zobaczenia w 2022 roku!

Około 43.000 widzów wzięło udział w projekcjach, spotkaniach i wydarzeniach towarzyszących podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który zakończył się 25 września 2021 roku w Gdyni. Dodatkowo festiwalowe materiały online – filmy udostępnione w sieci oraz debaty, spotkania, konferencje prasowe i ważne uroczystości dostępne w mediach społecznościowych – obejrzało ponad 100.000 widzów. Dziękując wszystkim uczestnikom, twórcom filmowym, partnerom i współorganizatorom Festiwalu, ogłaszamy datę kolejnej edycji!

Już w najbliższy piątek do polskich kin trafi film „Wszystkie nasze strachy”, nagrodzony Złotymi Lwami w Konkursie Głównym 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Cieszymy się, że wydarzenie, które przyniosło sukces twórcom filmu w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta, okazało się też sukcesem frekwencyjnym.

Po roku wywołanej przez pandemię przerwy w organizacji Festiwalu w formie stacjonarnej tegoroczna edycja odbywała się przy zachowaniu reżimu sanitarnego ograniczającego dostępność miejsc na widowni kinowej do 75 procent. Na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych akredytowanych było 3224 uczestników: w tym twórcy filmowi, przedstawiciele branży, dziennikarze, obserwatorzy, goście krajowi i zagraniczni.

Podczas Festiwalu od 20 do 25 września 2021 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Gdyńskim Centrum Filmowym, Kinie Helios w Gdyni zaprezentowaliśmy 16 filmów w Konkursie Głównym, 24 filmy w Konkursie Filmów Krótkometrażowych i 5 filmów w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych. Ponadto program Festiwalu wypełniły seanse w sekcjach pozakonkursowych, m.in. Czysta Klasyka, Polonica, Gdynia Dzieciom pokazy specjalne i in memoriam. Łącznie we wszystkich konkursach i pozostałych cyklach zaprezentowano 106 filmów podczas 398 projekcji. Udało się również powrócić do tradycji replik festiwalowych w kinach lokalnych w Lęborku, Wejherowie i Elblągu.

W ramach Gdynia Industry zaprosiliśmy uczestników Festiwalu do udziału w pięciu panelach tematycznych poświęconych zagadnieniom: branża audiowizualna dla klimatu, grafika i design, etyka i dobre praktyki w branży filmowej, moda na polską klasykę filmową, zmieniające się modele biznesowe rynku filmowego w kontekście doświadczeń pandemii. Podczas spotkań sieciujących możliwa była wymiana doświadczeń pomiędzy doświadczonymi praktykami a początkującymi filmowcami. Nie zabrakło debaty Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Były prezentacje partnerów, wystawy oraz koncerty. W ciągu 6 dni imprezy, odbyło się 99 spotkań z twórcami oraz 20 spotkań branżowych.

Liczba odsłon materiałów online wciąż rośnie, ponieważ na festiwalowym kanale YouTube dostępna jest bogata biblioteka materiałów wideo zarejestrowanych podczas Festiwalu, w tym między innymi: wszystkie konferencje prasowe z udziałem twórców filmów z Konkursu Głównego, spotkania z twórcami filmów z Konkursu Filmów Krótkometrażowych, wybrane panele Gdynia Industry, Kronika Festiwalowa, spotkanie z Agnieszką Holland – tegoroczną laureatką Platynowych Lwów oraz debata podsumowująca tę edycję Festiwalu.

Wszystkim uczestnikom i osobom zaangażowanym w organizację tegorocznego Festiwalu serdecznie dziękujemy za współpracę i doskonałą atmosferę w Gdyni. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Miło nam ogłosić, że 47. FPFF odbędzie się w terminie 12-17 września 2022 roku.

Leszek Kopeć

Dyrektor FPFF

wraz z Zespołem

fot. Anna Rezulak / KFP