Pokaz specjalny dokumentu „Karski i władcy ludzkości” na 40. FFG

Pokaz specjalny dokumentu „Karski i władcy ludzkości” na 40. FFG

Podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się pokaz specjalny filmu dokumentalnego w reżyserii Sławomira Grünberga „Karski i władcy ludzkości”,wyprodukowanego przez Apple Film Production i LOG TV w koprodukcji z Telewizją Polską S.A., Narodowym Centrum Kultury i Narodowym Funduszem Audiowizualnym, Tv Indie i Fundacją Przeszłość -Teraźniejszość.

Zrealizowany w nowatorskiej formule, łączącej unikalne materiały archiwalne i sekwencje animowane, film wybitnego dokumentalisty, laureata prestiżowej nagrody EMMY, będzie można obejrzeć na specjalnym seansie, połączonym ze spotkaniem z twórcami odbędzie się w czwartek 17 września 2015 roku o godz. 13.30 w gdyńskim Multikinie.

Jan Karski, pseudonim „Witold”, jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski. Był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, potajemnie wysłanym do warszawskiego getta z misją rozpoznania sytuacji Żydów w przededniu „ostatecznego rozwiązania”. Jego celem było przekazanie światu wstrząsających informacji o tragedii narodu żydowskiego.

„Jeżeli nie będzie interwencji aliantów, to w ciągu półtora roku ludność żydowska przestanie istnieć” – donosił w tzw. „Raporcie Karskiego”, który oparty był głównie na wiedzy zdobytej przez Jana Karskiego jako naocznego świadka. Niestety, informacje o Holokauście, przemycone przez Karskiego na Zachód, znalazły się wówczas na 16. stronie „New York Timesa”. Kilka lat temu „Newsweek” uznał Jana Karskiego za jedną z najwybitniejszych postaci, a jego wojenną misję określił jako jeden z moralnych kamieni milowych cywilizacji dwudziestego stulecia.Karski to bohater uniwersalny, ponadczasowy, który powinien stać się wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia na całym świecie. Młodzi ludzie z natury rzeczy poszukują sensu życia i właściwych wzorców moralnych, a „Karski i władcy ludzkości’” pokazuje, że warto sobie czasem stawiać banalnie może brzmiące pytanie: Czy jako jednostka jestem w stanie zmienić świat? – dodaje Sławomir Grünberg.

Niekwestionowanym walorem filmu Sławomira Grünberga są animowane rekonstrukcje wielu scen, takich jak aresztowanie Karskiego przez Gestapo, jego dwukrotne wejście do warszawskiego getta oraz obozu przejściowego w Izbicy oraz liczne rozmowy z – jak ich nazywał sam Karski – „władcami ludzkości”, m.in. ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem czy prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem. Wśród materiałów archiwalnych pokazano nigdy wcześniej nie wykorzystane wywiady przeprowadzone przez E. Thomasa Wooda, współautora książki: „Karski – opowieść o emisariuszu” oraz mało znane archiwalne materiały filmowe i fotograficzne.

W filmie, oprócz nagrań samego Jana Karskiego, widzowie będą mieli okazję zapoznać się 

z wypowiedziami osób, które dobrze go znały, w tym m.in. słynnego amerykańskiego politologa prof. Zbigniewa Brzezińskiego, oficjalnego biografa Winstona Churchilla sir Martina Gilberta oraz byłego ministra spraw zagranicznych prof. Władysława Bartoszewskiego.


Uroczysta premiera filmu „Karski i władcy ludzkości”, zakończona owacją na stojąco, odbyła się w przededniu 101. rocznicy urodzin Jana Karskiego, 23 kwietnia br., w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Film wszedł do regularnej dystrybucji w polskich kinach 24 kwietnia, dokładnie w 101. rocznicę urodzin Jana Karskiego,zdobywając świetne recenzje krytyków i popularność wśród widzów.


Pierwszą zagraniczną projekcją filmu był uroczysty pokaz zamknięty w Jerozolimie z okazji 25-lecia wznowienia stosunków polsko-izraelskich, przygotowany we współpracy z Yad Vashem i Światowego Kongresu Żydów. Pokaz był realizacją zapewnienia, które podczas polskiej premiery filmu w kwietniu w Muzeum Żydów Polskich w Warszawie złożył szef polskiej dyplomacji, który powiedział wówczas, że MSZ będzie promowało za granicą film KARSKI I WŁADCY LUDZKOŚCI przygotowując w placówkach dyplomatycznych i Instytutach Polskich specjalne pokazy. To element polityki historycznej, którą chcemy prowadzić razem z Instytutem Pamięci Narodowej. Chcemy pokazywać tę prawdziwą historię trudnych czasów II wojny światowej” – mówił wtedy minister. W ten sposób Polska chce promować pozytywny obraz Polaków z czasów II wojny światowej i walczyć ze sformułowaniami takimi jak „polskie obozy śmierci. To symboliczna postać i symboliczny film, warty pokazania na całym świecie.