Pokaz specjalny serialu „Artyści”

Pokaz specjalny serialu „Artyści”

W ramach Pokazów specjalnych 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni widzowie będą mieli okazję obejrzeć dwa pierwsze odcinki jednego z najciekawszych seriali telewizyjnych ostatnich lat – „Artystów” według scenariusza Pawła Demirskiego i w reżyserii Moniki Strzępki. Serial został wyprodukowany przez Telewizję Polską dla programu 2.

Pokaz specjalny „Artystów” odbędzie się środę, 21 września o godz. 12.00 w Multikinie. Po projekcji planowane jest spotkanie z twórcami serialu.

Oryginalny ośmioodcinkowy serial telewizyjny autorstwa twórców teatralnych Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego to produkcja Telewizji Polskiej na 250-lecie teatru publicznego w Polsce. Koproducentem serialu jest Narodowy Instytut Audiowizualny. Serial powstał na zlecenie ówczesnego dyrektora Programu II TVP Jerzego Kapuścińskiego. Autorem zdjęć jest Bartosz Nalazek, scenografii – Ryszard Melliwa. Kostiumy do serialu stworzyła Julia Kornacka, natomiast za charakteryzację odpowiadała Aneta Brzozowska.

Na ekranie pojawia się plejada wybitnych polskich aktorów wszystkich pokoleń, zarówno teatralnych, jak i filmowych. W serialu występują m.in.: Marcin Czarnik, Agnieszka Przepiórska, Edward Lubaszenko, Tadeusz Huk, Ewa Dałkowska, Jerzy Trela, Mikołaj Grabowski, Tomasz Karolak, Dorota Segda, Marta Ojrzyńska, Maria Maj, Agnieszka Glińska, Marek Frąckowiak, Ewa Skibińska, Adam Cywka, Krzysztof Dracz, Paulina Puślednik, Klara Bielawka, Antonina Choroszy, Andrzej Kłak i inni

Akcja serialu rozpoczyna się w momencie, kiedy wieloletni zasłużony dyrektor Teatru Popularnego w Warszawie popełnia samobójstwo, a jego ciało zostaje znalezione przez aktorów podczas spektaklu. Władze miasta mianują nowego dyrektora, młodego reżysera z prowincji Marcina Koniecznego (Marcin Czarnik). Jego plany repertuarowe są bardzo ambitne – do końca sezonu chce wystawić cztery premiery. Zapewnia także zespół, że nie planuje zwolnień. Mimo to aktorzy przyjmują dyrektora dosyć powściągliwie…

– „Artystów” Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego uważam za jeden z najlepszych polskich seriali, jaki powstał w Polsce w ostatnich latach – mówi Dyrektor Artystyczny Festiwalu Michał Oleszczyk. – Twórcom udało się w nim z wielkim humorem uchwycić moment, w jakim znajdujemy się jako społeczeństwo: wymyślony przez nich Teatr Popularny jest wspaniałym, satyrycznym mikrokosmosem na miarę pamiętnego bloku mieszkalnego przy ul. Alternatywy 4. Różnice klasy, statusu, wykształcenia, gustu i światopoglądu – wszystko to zderza się u Strzępki i Demirskiego z impetem i humorem, które pozwalają powitać „Artystów” z radością i rodzajem ulgi, że wybitny serial komediowy jest wciąż w Polsce możliwy.