Staramy się, by FPFF był przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. Jak co roku dwa konkursowe filmy są prezentowane z wykorzystaniem technik umożliwiających ich odbiór przez osoby niewidome i słabowidzące oraz osoby g/Głuche i niesłyszące, a są to:
- „Ludzie” (reżyseria: Maciej Ślesicki, Filip Hillesland), 23.09, poniedziałek, godz. 19:30, Helios 1
- „Sezony” (reżyseria: Michał Grzybowski), 25.09, środa, godz. 18:00, Helios 1
- „Wróbel” (reżyseria: Tomasz Gąssowski), 27.09, Sobota, godz. 14:00, Helios 5
Audiodeskrypcja, wykorzystując dodatkowe komentarze słowne, umożliwia odbiór wizualnej twórczości artystycznej i pozwala osobom niewidomym poznawać dorobek kulturalny z zakresu sztuk plastycznych, teatru i filmu. Technika ta polega na opisaniu znaczących informacji wizualnych, takich jak język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe opisy werbalne scen pozwalają osobie z dysfunkcją wzroku podążać za rozwijającym się wątkiem historii i zrozumieć, co dzieje się na ekranie.
Filmy zaprezentowane na FPFF z audiodeskrypcją opatrzone są napisami. Dzięki takim udogodnieniom osoby z niepełnosprawnościami sensorycznymi będą mogły w pełni uczestniczyć w odbiorze filmu. Te – otwarte dla wszystkich festiwalowych gości – projekcje pokazują, że przez kontakt z dziełem filmowym pokonuje się mentalne i fizyczne bariery oraz integruje widzów.
Dodatkowo, film „Wróbel” (reżyseria: Tomasz Gąssowski) będzie posiadał tłumaczenie na język migowy.