Pół wieku po Marcu. Sekcja specjalna na FPFF

Pół wieku po Marcu. Sekcja specjalna na FPFF

W roku pięćdziesiątej rocznicy wydarzeń Marca ‘68 program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wzbogacił się o dodatkową sekcję filmową, która przywoła historyczne wydarzenia.

Uczestnicy 43. FPFF będą mieli okazję, by za pośrednictwem filmu powrócić do wypadków, jakie miały miejsce w 1968 roku w Polsce. Po tematy związane z demonstracjami studenckimi czy przymusową emigracją kilkunastu tysięcy osób pochodzenia żydowskiego sięgali zarówno twórcy kina fabularnego, jak i dokumentaliści. W sekcji „Pół wieku po Marcu” zaprezentowanych zostanie sześć wybranych filmów.

W programie sekcji znalazł się „Indeks” w reżyserii Janusza Kijowskiego. Film opowiadający o losach mierzącego się z polityczną rzeczywistością studenta Józefa Monety – ze świetną rolą Krzysztofa Zaleskiego – powstawał na przełomie 1976 i 1977 roku. Podzielił jednak los „półkowników”, doczekawszy się premiery dopiero w 1981 roku w czasie Solidarnościowego przełomu. Drugim filmem fabularnym w tej sekcji są „Marcowe migdały” (1989) Radosława Piwowarskiego. To zbiorowy portret pokolenia, którego beztroską młodość brutalnie przerwała antysemicka nagonka w Polsce.

Cztery pozostałe filmy w sekcji to wybitne polskie dokumenty. Punktem wyjścia w filmie „Siedmiu Żydów z mojej klasy” (1991) w reżyserii Marcela Łozińskiego jest spotkanie po latach grupy ludzi wypędzonych z Polski. Wspomnienia emigrantów prześladowanych w PRL przedstawia również „Pożegnanie mojego kraju” (2002) w reżyserii Andrzeja Krakowskiego. „Dworzec Gdański” (2007), film w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, przedstawia losy emigrantów, którzy spotykają się w izraelskim kurorcie nad Morzem Śródziemnym. Od ich wyjazdu minęło wiele lat, a mimo to Polska jest nadal obecna w ich domach. Sekcję zatytułowaną „Pół wieku po Marcu” dopełnia kilkuminutowy dokument Jonathana Rozenbauma „Happy Jews” (2008), czyli przewrotny filmowy żart z autobiograficznym podtekstem. Reżyser opowiada o emigracji swojego ojca, wykorzystując materiały archiwalne zarejestrowane podczas nostalgicznego balu emigrantów z 1968 roku.

Projekcje zaplanowano na 19-21 września 2018 roku w gdyńskim Multikinie. Będą im towarzyszyć spotkania z twórcami, które poprowadzi reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog, pisarz i rysownik, Andrzej Krakowski.

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku.