Polonica na 42. FPFF, czyli polscy filmowcy na świecie

Polonica na 42. FPFF, czyli polscy filmowcy na świecie

Aż siedem wybranych filmów, międzynarodowych koprodukcji ze znaczącym polskim udziałem artystycznym, zaprezentuje tegoroczna sekcja Polonica na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Polonica to najstarsza, obok Konkursu Głównego, festiwalowa sekcja Festiwalu. – Polscy twórcy aktywni za granicą to jeszcze jeden aspekt rozwoju polskiego kina, którego na naszym Festiwalu nie może zabraknąć. Zwłaszcza, że z roku na rok jest coraz więcej międzynarodowych koprodukcji zrealizowanych z udziałem naszych filmowców i producentów. Gdybyśmy mieli pokazać je wszystkie, byłoby ich w rocznym cyklu kilkanaście. Proponujemy więc bardzo ciekawy wybór tytułów, o jakich mówiło się najwięcej i jakie zdobywały uznanie na światowych festiwalach. Cały zestaw prezentuje szeroki filmowy przekrój zarówno tematyczny, jak i stylistyczny – mówi Leszek Kopeć, Dyrektor 42. FPFF.

Podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zaprezentowane zostaną filmy: Maria Skłodowska-Curie” w reż. Marie Noëlle, „Zwierzęta” w reż. Grega Zglińskiego, „Światło i cień” w reż. Yeşim Ustaoğlu, Świt” w reż. Laili Pakalniny, „Butterfly Kisses” w reż. Rafała Kapelińskiego, „Listopad” w reż. Rainera Sarneta oraz „Ogród rodzinny. Przyjaciel” w reż. Jana Hřebejka.

„Maria Skłodowska-Curie”, z Karoliną Gruszką w roli tytułowej, to międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki. – Chciałam, żeby ten film pokazał niewidoczną zza pomnikowej fasady kobietę z krwi i kości; Polkę, która musiała opuścić ukochaną ojczyznę, żeby móc poświęcić się nauce; osobę targaną sprzecznościami i dylematami, ale nigdy nietracącą z oczu celu – mówiła reżyserka Marie Noëlle. W filmie obok odtwórczyni głównej roli wystąpili również inni polscy aktorzy: Izabela Kuna, Daniel Olbrychski, Piotr Głowacki i Jan Frycz. Autorem zdjęć jest Michał Englert, twórcami scenografii Eduard Krajewski i Ewa Skoczkowska, a kostiumów – Małgorzata Zacharska. Za charakteryzację odpowiadają Mira Wojtczak i Waldemar Pokromski. Producentem filmu jest Mikołaj Pokromski (Pokromski Studio).

W swoim nowym filmie pt. „Zwierzęta” reżyser Greg Zgliński zaprezentował historię małżeńskiego kryzysu Anny i Nicka, w których życiu po wypadku drogowym następuje seria niecodziennych i tajemniczych wydarzeń. Autorem scenariusza, który powstał w oparciu o książkę Jörga Kalta, jest sam reżyser. Koprodukcja austriacko-szwajcarsko-polska miała swoją światową premierę na Berlinare w sekcji Forum. Autorem zdjęć do „Zwierząt” jest Piotr Jaxa, a muzykę skomponował Bartosz Chajdecki. Producentami są Bruno Wagner i Łukasz Dzięcioł (Opus Film).

Ciągle aktualny temat przemocy wobec kobiet, w tym przymusowego wydawania za mąż nieletnich dziewcząt, podejmuje turecki film „Światło i cień”. Reżyserka Yeşim Ustaoğlu stworzyła w nim kameralny portret dwóch bardzo różniących się od siebie kobiet, których łączy niemożność odkrywania siebie samych, kochania i bycia kochanymi, w kraju rozdartym między współczesnością a tradycją. Autorem muzyki w tym filmie jest Antoni Komasa-Łazarkiewicz, a za montaż odpowiada Agnieszka Glińska. W gronie współproducentów są Klaudia Śmieja i Eliza Oczkowska (Areoplan Film).

Podczas Festiwalu będzie można również zobaczyć łotewskiego kandydata do Oscara w 2016 roku. Jednym z wielkich atutów „Świtu” Laili Pakalniny są zdjęcia Wojciecha Staronia. Polski operator otrzymał za nie między innymi Nagrodę Łotewskiej Akademii Filmowej. Reżyserka i autorka scenariusza filmu osnuła fabułę na sowieckiej historii propagandowej. W opowieści o małym chłopcu, który donosi na własnego ojca, wroga systemu, zagrał między innymi Wiktor Zborowski. Kostiumy w filmie są dziełem Natalii Czeczott. Polskim koproducentem filmu jest Staroń Film.

„Butterfly Kisses”, pełnometrażowy debiut polskiego reżysera Rafała Kapelińskiego, otrzymał w tym roku na Berlinale Kryształowego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu w sekcji Generation 14plus. Polskim producentem filmu jest Jacek Szumlas (Solopan). Opowieść o trójce nastolatków z brytyjskiego blokowiska to „film piękny jak marzenie senne i okrutny, jak nocny koszmar. (…) Wyzwanie rzucone w stronę widza” – napisała w jednej z recenzji Anna Tatarska.

Widzowie Festiwalu obejrzą również „Listopad”, estońsko-polsko-holenderski film w reżyserii Rainera Sarneta. Muzykę skomponował Michał Jacaszek, a montaż jest dziełem Jarosława Kamińskiego. Polskim producentem filmu jest Łukasz Dzięcioł (Opus Film). Obraz oparty na bestsellerowej estońskiej powieści „Rehepapp” łączy wątki pogańskiej mitologii estońskiej z europejską mitologią chrześcijańską. Film miał europejską premierę w Karlovych Warach.

Sekcję Polonica na 42. FPFF zamyka czeski film „Ogród rodzinny. Przyjaciel”Jana Hřebejka, ze zdjęciami niezwykle utalentowanego polskiego operatora Bartosza Cierlicy. Kameralna opowieść osadzona w realiach okupowanej przez nazistów Pragi, to pierwsza część – obok „Dezertera” i „ Adoratora” – filmowej trylogii. Współproducentem filmu jest Agnieszka Kurzydło (MD4).

Więcej o sekcji Polonica (KLIKNIJ